Gündem

NATO’dan Türkiye Açıklaması!

Tüm dünyada gündemi belirleyen koronavirüs hakkında bir açıklama da NATO’dan geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,koronavirüs salgınının başladığı ilk günden itibaren Türkiye’nin dayanışma ve yardımlaşma konusunda tüm dünyaya örnek olduğunu ve bu konuda Türkiye’nin öne çıktığını belirtti.

NATOGenel Sekreteri Jens Stoltenberg,Türkiye müttefiklere en çok yardım sağlayan ülkelerden biri. Türkiye’den İngiltere’ye tıbbi malzeme ve kişisel koruma eşyası götüren askeri uçak ilk kez NATO’nun tek sefer numarasını kullandı. Bu mekanizmayı Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol) ile geliştirdik ve ilk kez denendi.” şeklinde açıklama yaptı.

Aynı zamanda Stoltenberg, “Bir ülkenin 1949’dan beri NATO üyesi olup olmadığı ya da iki haftadır olup olmadığı hiç fark etmez. Kuzey Makedonya, Türkiye, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Norveç, ve ABD’den yardım aldı. Bu elbette Kuzey Makedonya için değil, aynı zamanda tüm ittifak için de iyi. Virüs sınırlara bakmıyor. Bu yüzden, bu tehdide karşı birlikte mücadele etmemiz gerekiyor.” dedi.

Dün yaptığı açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da Türkiye’nin vaka ve ölüm sayısı artış hızının en erken düşüşe geçtiği ülke olduğunu belirtmişti. Bakan Koca konu hakkında ; ‘Türkiye’de şu an vaka artışı söz konusu ama artış hızı 4. haftada düşüşe geçti.Türkiye’nin durumu dünyadan farklı seyrediyor.Dünyanın hiçbir yerinde vaka sayısının artışıyla ilgili hastaneye yatan vaka sayısında azalış söz konusu değil. Bu durum sadece Türkiye’de mevcut.Türkiye’de vaka artmasına rağmen yoğun bakım ve entübe edilen hasta sayısında azalma ve stabilizasyon mevcut.Türkiye’de artış hızı azaldı ve pik yapmaya doğru gidiyor.Yeni bir dalga oluşmazsa seyrin nasıl olacağını biliyoruz.O sebeple bu dönemde izolasyon çok önemli.Tahliye edilecek kişilerden semptomu olanların testleri yapılıyor ve izolasyon yapılıyor.Aşı ile ilgili çok yoğun bir çalışma var.Aşının insanlara uygulanabilme döneminin çok erken olduğuna inanmıyoruz.Üç merkez virüsü izole etmiş oldu.Türkiye’de tedavide farklı bir yaklaşım içindeyiz.Dünyada hiçbir ülke pozitif vatandaşına ve şüpheli olan vakaya ücretsiz tedavi uygulayan bir başka ülke yok.Gerekli ilacı 1 milyon kutuya yakın baştan stokladık.Vakaların erken dönemde cihaza bağlanması süreci uzattığını biliyoruz.Kendi aşı çalışmamızı birçok ülkeyle yapmaya açığız ama klinik olarak kendi ülkemizde yapılmasını önemsiyoruz.’demişti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, ‘Gelişmiş üretim gücüyle sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm malzemelere sahibiz. 169 ülke ise Türkiye’den yardım istemiştir ve 17 sine yardım edilmiştir.’ şeklinde ifadelerde bulunmuştu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı