Gündem

Netflix Üzerinden Yapılan Yeni Dolandırıcılığa Dikkat!

Siber suçluların bu kez de hedefi oldukça fazla kişi tarafından izlenen platform Netflix oldu.

Siber dolandırıcılar çeşitli platformlar üzerinden kimlik avına çıkmaya devam ederken bu kez de internet televizyonu Netflix’i kullanmaya başladı.

Netflix Üzerinden Yapılan Yeni Dolandırıcılığa Dikkat!

Şüpheli Maillere Dikkat Etmek Gerekiyor

Antivirüs yazılımı ESET, dolandırıcıların Netflix adıyla sahte masajlar yoluyla kişisel bilgileri elde etmeye çalıştıklarını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu konu hakkında uyardı. Siber dolandırıcılar Netflix’e aitmiş gibi görünen sahte sayfalar ile kullanıcıları kandırmayı hedefliyor.

Netflix Üzerinden Yapılan Yeni Dolandırıcılığa Dikkat!

Antivirüs yazılımı ESET, sahte e-postalar yoluyla kullanıcıların kandırıldığını açıkladı. Dolandırıcılar ‘ödeme bilgilerinde sorun var‘ şeklindeki maillerle kullanıcıların kimlik bilgilerini ele geçirmeyi hedefliyor.

Ödeme bilgilerinde sorun olduğunu ve hesabın askıya alındığını söyleyen sahte e-mail tamamen bilgileri ele geçirmeye yönelik anlık hareketlerden biri.

Diğer pek çok dolandırıcılık işleminde olduğu gibi mail kişisel bir selamlamayla değil “Merhaba Sevgili Üyemiz” şeklinde başlıyor. E-mailin bu şekilde başlaması bile şüphelenmek için yeterli bir neden oluşturuyor.

Netflix Üzerinden Yapılan Yeni Dolandırıcılığa Dikkat!

Dolandırıcılar Süreci Nasıl Sürdürüyor?

Kullanıcılara ‘mevcut fatura bilgilerinizle ilgili bir sorun‘ şeklinde mail atılarak bunun düzeltilmesi talep ediliyor ve ödeme bilgilerinin güncellenmesi talep ediliyor.  Sonrasında sahte bir bağlantı oturum açma bilgileri istenilerek kişisel bilgilerin ele geçirileceği sahte bir giriş sayfasına yönlendirme yapılıyor. E-mail’deki bağlantıya tıklamak kişisel bilgilerin kopyalanmasına sebep oluyor.

Ne Yapılmalı?

Bu şekilde şüphe uyandıran mailleri açmamak, bağlantılara tıklamamak en garanti yöntemdir. Şüphe duyulan bir durumda servis sağlayıcıyla iletişime geçmek en doğru yaklaşım olacaktır.

Netflix Üzerinden Yapılan Yeni Dolandırıcılığa Dikkat!

WhatsAPP Üzerinden de Dolandırıcılık Sürdürülüyor

WhatsAPP üzerinden “Ücretsiz Netflix üyeliği kazanmak için tıklayın!” gibi sahte bağlantılarla dolandırıcılık yapıldığı konusunda da uyarı yapıldı. Bu tarz bağlantılara tıklanılmaması, mesajın silinmesi ve mesajı yollayan kişinin de uyarılması gerektiği vurgulandı.

Koronavirüs korsanları bilgisayarlara da virüs bulaştırıyor, o sebeple elektronik posta yoluyla yönlendirilen web sitelerine dikkat etmek gerekiyor.

Son günlerde tüm dünyanın en çok konuştuğu ve merak ettiği, araştırdığı konu koronavirüs. Koronavirüs; ile ilgili sahte ve yanıltıcı haberler sosyal medyada dolanırken bazı kötü niyetli kişiler e-mail yolu ile bilgisayarlara virüs bulaştırıyor.

‘Konavirüs Tedavisi İçin Tıklayın’  İbaresine Dikkat Etmek Gerekiyor

Gizemli bir doktor tarafından yollandığı iddia edilen e-maillerde İngiltere ve Çin Hükümetinin sakladığı bir aşının varlığından bahsediyor. Siber güvenlik şirketi Proofpoint, Şubat ayında pek çok kişiye yollanan tuhaf bir e-mail fark etti. Gönderilen e-posta ile kişiler şüpheli ve virüslü bir bağlantıya yönlendiriliyor. Bu sayede kişilerin bütün bilgilerine ulaşılabiliyor.

Siber güvenlik şirketi Proofpoint’in ekibinden Sherrod DeGrippo;

“35 günden uzun bir süre, kullanıcıları tıklamaya sevk etmek için korkuyu kullanan Koronavirüs e-posta saldırılarını gördük. Günde bir saldırıyla başladı ve üç ila dört saatte bir tekrarlanan saldırılara dönüştü. Sayıdaki bu artış, saldırıların siber suçlulara kazandırdığını gösteriyor” şeklinde açıklama yaptı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı