Gündem

Nobel Ödüllü Doktor: Koronavirüs’te Aids Parçaları Var, Koronavirüs Laboratuarda Üretildi!

Koronavirüs milyarlarca insanın evlerine kapanmasına ve endişe ile aşı ve ilaç haberi beklemesine sebep olurken koronavirüsün nasıl ortaya çıktığı konusu hala tam bir muamma. Koronavirüs ile ilgili zaman zaman gündeme gelen ‘laboratuarda üretildi’ iddialarına destek veren bir isim de Nobel Tıp Ödülü’nü 2008’de alan Fransız doktor Luc Montagnier.

Nobel Tıp Ödülü’nü 2008’de alan Fransız doktor Luc Montagnier, “Bu virüs, doğal yollarla ortaya çıkmadı, bu tam profesyonel bir iş. Bunun hangi amaçla yapıldığını bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Nobel Ödüllü Montagnier, koronavirüsün hayvan pazarından yayıldığına inanmadığını belirterek, “Kovid-19, Vuhan’daki laboratuvardan üretildi. Bu laboratuvar, 2000’li yıllardan beri koronavirüs hakkında uzmanlaştı.” dedi. Koronavirüs’te HIV  parçalarının olduğunu belirten Montagnier “Bununla AIDS’e karşı bir aşı bulmak istenmiş olabilir” şeklinde konuştu.

ABD ve Çin’de bazı politikacılar ise koronavirüsün biyolojik silah olarak laboratuarda üretildiğini düşünüyor.

ABD ile Çin Arasındaki Virüs Savaşı

ABD’li Senatör Tom Cotton, 30 Ocak’ta twitter’dan yaptığı paylaşımda, Çin’de koronavirüsün de içinde bulunduğu ölümcül bazı patejonlerin çalışıldığı süper laboratuarlar olduğunu iddia etti.

2 Şubat’ta New York Post’ta yer alan yazısında da  yazar Steve Mosher  “Çin’in masalına inanmayın: Koronavirüs laboratuardan sızmış olabilir”diye iddia bulundu.Bu iddiaları doğrulayabilecek en önemli veri ise Wuhan’da 4. biyogüvenlik seviyesinde bir laboratuar (BSL-4) olması.

Ebola,Lassa ateşi ve Marburg gibi virüslerin çalışıldığı BSL-4 tesisleri en yüksek seviyede güvenliğe sahip ve ayrıca  bu tesisler yanlış maddeleri içeride doğru maddeleri ise dışarıda tutabilecek havalandırma sistemlerine de sahip.

Sadece Wuhan’da değil Atlanta, Galveston, Hamilton ve San Antonio gibi ABD’nin farklı bölgelerinde en az 6 BSL-4 tesisi yer alıyor. Bu tesislerde de tehlikeli bazı virüsler üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Çinli bazı yetkililer ise virüsün ABD laboratuarlarında üretilip Çin’e salındığını düşünüyor.Çin Dışişleri Bakanlığı Bilgi Departmanı Sözcüsü Zhao Lijian, 12 Mart tarihinde twitterdan yaptığı paylaşımla koronavirüsün ABD de üretildiğini iddia etmiş ve, “Salgını Vuhan’a getiren ABD ordusu olabilir” demişti.Bu olayların ardından ABD Başkanı Donald Trump ise koronavirüsten ‘Çin Virüsü’ olarak bahsetti.

Bilimsel Açıdan Bu Teorilerin Henüz Bir Kanıtı Bulunmuyor

Bu teorileri bilimsel açıdan destekleyen, ispat eden herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca bu iddiaları çürütebilecek bazı veriler de mevcut.

26 Şubat 2020 tarihinde New England Tıp Dergisi’nde yayımlanan bir makalede;

‘Elbette bilim insanları bu koronavirüsün bir kavanozdan kaçmadığını söylüyor. RNA dizileri yarasalarda sessizce yayılan virüslere çok benziyor. Epidemiyolojik bilgi de Çin’in canlı hayvan pazarlarında satılan ve tanımlamayan hayvan türlerini enfekte eden yarasa kaynaklı bir virüse işaret ediyor.’ifadeleri yer almıştı.

Çoğu araştırmacı Ebola, SARS, Marburg, Nipah gibi koronavirüsün de yarasa kaynaklı olduğunu düşünüyorlar.Bazı araştırmacılar ise virüsün laboratuar da üretilmediğinin açıkça gözlemlendiğini vurguluyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı