Gündem

Normalleşme Bugün Başlıyor! İşte Bilmeniz Gereken Her Şey…

Bilindiği üzere Türkiye bugün ‘Yeni Normal Hayat’a geçiyor. Koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar kaldırılıyor. Ancak maske, sosyal mesafe  ve hijyene dikkat etmek gerekiyor.

Yeni normalleşme planına göre bugün;

  • Restoran, kafe, çay bahçeleri, spor salonları, plajlar yeniden açılıyor, kamu normal mesaiye dönüyor. Şehirlerarası seyahat kısıtlaması kalkarken, THY de iç hat seferlerine başlıyor.
  • 15 şehir için getirilen seyahat kısıtlaması son buluyor. Restoran, lokanta, kafe, kıraathane, pastane, çay bahçeleri açılacak. Eğlence ve nargile mekanları kapsam dışında olacak. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar da kaldırıldı. Spor salonları, spor tesisleriyle içlerindeki tesisler, 24.00’e kadar hizmet verebilecek. Spor salonlarındaki buhar banyosu ve sauna bölümleri kapalı kalacak.
  • Halı sahalar, tenis kortları da faaliyete geçiyor. Plajlar, müzeler, milli park ve bahçeler, belirli kurallar çerçevesinde faaliyete geçiyor. Sokağa çıkma yasağına tabi olan çocuk ve gençler; aile büyükleriyle birlikte kreş/gündüz bakımevlerine gidebilecek, seyahat edebilecek. Kreşler ve gündüz bakım evleri açılıyor. Hayvan satış yerleri bugün, hipodromlar ise 10 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek.
  • İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, normal mesaiye başlıyor. Eczanelerin açılış-kapanış saatleri hafta içi ve cumartesi günleri 09.00-19.00 olarak uygulanacak. – Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecek. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı.
  • Açık havada oturma alanları bulunan yerlerdeki konserler saat 24.00 ile sınırlı olmak şartıyla başlayabilecek. – Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de tekrar hizmet vermeye başlayacak. İstinaf ve vergi mahkemelerinin duruşma ve keşif haricindeki tüm yargısal faaliyetleri başlayacak. Adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerinde duruşma ve keşifler ise 16 Haziran’da başlayacak.
  • Cezaevlerinde kapalı görüşler yapılabilecek. – Özel okul öncesi eğitim kurumları, yabancı dil, bilgisayar gibi kurslar ile sürücü kursları da tekrar açılıyor. 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulaması 18 yaşa indi. 18 yaş altının tamamı, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek. 65 yaş üstü vatandaşlar pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı