Gündem

Normalleşmeye Rağmen 4 Tedbir Son Ana Kadar Kaldırılmayacak!

Normalleşme süreci adım adım uygulanırken bazı tedbirlerin son ana kadar kaldırılmayacağı öğrenildi. Normalleşmeye rağmen 4 koronavirüs tedbirinin salgının son anına kadar kaldırılmayacağı belirtildi.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu,”Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ‘yeni normal’ sürecinin anlamı aslında net ve açık olarak şu: Her şey kademeli olarak yavaş yavaş normale dönme sürecine girecek ama bu dört tedbir hemen hemen son ana, yani hakem maçın bitiş düdüğünü çalana kadar devreden hiç çıkmayacak” şeklinde konuştu.

Müftüoğlu 4 tedbiri ise;

 • ‘El temizliği, el yüz temasının engellenmesi koşulsuz devam ettirilecek ve el sıkarak selamlaşmama yasağı sürdürülecek.
 • Gerekli olmadıkça sokağa çıkılmayacak, izolasyon meselesinin peşi bırakılmayacak.
 • Sokağa çıkıldığı anda maskeler mutlaka takılacak.
 • Maske takılıyken bile sosyal mesafe kuralına istisnasız her yer ve koşulda uyulacak.’şeklinde açıkladı.

Vaka ve ölüm sayılarının son günlerde azalması hatta iyileşenlerin sayısının vaka sayısının iki katı oranında olması büyük bir sevince neden oldu. Bu süreçte yürütülen tedavi, aşı ve ilaç çalışmalarıyla birlikte ‘Normalleşme Kriterleri’ de belli oldu. Normalleşme, 5 gün süresince vaka görülmeyen illerden başlayacak. İstanbul’da ise sıkı kontroller uygulanmaya devam edilecek.

Normalleşme süreciyle ilgili tüm bakanlıkları ve birçok kurumu ilgilendiren seri kararlar alınacak. Bu sebeple de koordinasyon sağlanacağı belirtildi. Normalleşme kriterlerinin uygulayıcısı ise bakanlıklar olacak.

İçişleri, Kültür ve Turizm ile Tarım ve Orman bakanlıkları ile birlikte diğer bakanlıkların görev listelerinin de  hazırlandığı belirtildi.

 • Kriterler uygulanırken önce son 5 gün içinde vaka bildirmeyen iller göz önünde bulundurulacak. Bu şehirler, salgınla mücadelede benzer sonuçlara sahip olan  komşu illerle yeniden ilişki içinde olabilecek.
 • Bilim Kurulu’ndaki halk sağlığı uzmanlarının da koronavirüs salgınının yönetimi üzerinde çalıştığı biliniyor. Bu konuyla ilgili bir ekip oluşturulduğu ve ekibin yapacağı hazırlıklara göre gevşetme politikaları belirleneceği belirtildi.
 • Kapalı mekânlarda uygulanacak ana kurallar, maske zorunluluğu olacak mekânlar, açılacak işyerleri ve bu işyerlerinde uygulaması zorunlu kuralların hepsi, halk sağlığı uzmanlarından oluşan ekip tarafından belirlenecek ve kamuoyuna duyurulacak.
 • Turizm ve ulaşımda yeni dönem kriterleri aşama aşama uygulanacak.
 • Ulaşımda ise araçların sterilize edilmesi, araç personelinin bağışıklık belgesi, personellerin salgın eğitimi gibi hususlar gündeme getirilecek.
 • Uluslararası işbirliği ile turizm hareketliliğinin başlaması halinde yolculardan ne tür bağışıklık belgeleri isteneceği belirlenerek, tüm turizm bölgelerindeki sağlık altyapısının haritası çıkarılıp belgelenecek.
 • Normalleşme sürecinde İstanbul, Körfez illeri ve İzmir gibi şehirlere dair ayrı kriterler uygulanacak.
 • İstanbul’da plato noktaya ulaşıldığı, il genelinde yüzde 25 oranında antikor oluşmaya başladığı hesaplamaları yapılmaya başlandı. Salgının en yoğun yaşandığı bu ilde pozitif sayısına bağlı olarak bağışıklık sayısının da fazla olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla bu sebeple giriş-çıkışlar konusunda taviz verilmemesi ve kontrolün sürdürülmesi tavsiye ediliyor. Bu tavsiyenin sadece İstanbul’dan yayılmayı önlemek amacıyla değil, bu kentte gittikçe stabil hale gelen durumu kötüleştirmemek için de önemli bir husus olduğu belirtiliyor.
 • Anadolu’dan İstanbul’a seyahatin başlaması halinde halen Anadolu’da kontrol altına alınmamış illerden tersine İstanbul’a vaka taşınabileceği de ön görülüyor.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı