Gündem

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden Yeni Karar! 11 Mayıs’a Kadar Durduruldu!

Bilindiği üzere koronavirüs ile mücadele kapsamında pek çok kurum ve kuruluş birçok işleme ara verdi ya da durdurdu. Son olarak İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, iller arasındaki adres bildirimi tescil işlemlerini,  koronavirüs ile mücadele sebebiyle alınan tedbirler kapsamında 11 Mayıs’a kadar durdurduğunu açıkladı.

Genel Müdürlükten  “Salgın yayılımının en aza indirilmesi amacıyla nüfus müdürlüklerimiz ve e-Devlet portalı üzerinden yapılan iller arasındaki adres bildiriminin tescil işlemleri 11 Mayıs tarihine kadar durdurulmuştur.” şeklinde açıklama yapıldı.

Öncesinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, iller arasındaki adres bildirimi tescil işlemleri 27 Nisan’a kadar durdurulduğu açıklanmıştı. Fakat alınan yeni karara göre nüfus müdürlükleri ve e-Devlet portalı üzerinden yapılan iller arasındaki adres bildirimi tescil işlemleri 11 Mayıs’a kadar durdurulmuş oldu.

Bugün beklenen diğer önemli kararlar da Kabine Toplantısı sonrası belli olacak. Bilindiği üzere AK Parti MYK toplantısında, koronavirüsle mücadele kapsamında 65 yaş ve üstüne getirilen sokağa çıkma kısıtlamasında esnetmeye gidilmesi gündeme getirilmişti. Uzun zamandır evlerinden çıkmayan yaş grubunun yaşadığı ruhi sıkıntıyı azaltmak amacıyla “şartlı” izin verilmesi konusu gündeme geldi. Konunun kabine ve Bilim Kurulu toplantısında ele alınacağı belirtildi.

Konu ile ilgili açıklamada; “Bu sorunların en kolay görünen ve gözleneni, ‘evde hapis kalma’ halinin neden olduğu bunaltıcı ruh durumu. Ancak bu koşulların, yaşlıların fiziki durumunu da etkileyeceği, bağışıklık sistemi üzerinde yeni bir baskı oluşturabileceği yolunda görüşler de var. 65+ bireyler, durum ve davranışları, ihtiyaçları, sağlık durumları ve riskleri açısından yekpare bir kitle değildir. Bu kişiler arasında, yaşamak için çalışmak zorunda olanlar da var. Başlangıçta ve olayın aciliyetine uygun olarak, tek kalemde şekillendirilen yasak kararının, bu geniş kitlenin farklı durum ve ihtiyaçlarına uygun şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Bilişsel, psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkları nedeniyle özel ihtiyaçları olan 65+ bireyler için, ‘özel ihtiyaçları olan çocuk ve gençler’ için getirilen istisnaya benzer bir uygulamanın da hayata geçirilmesi doğru olacaktır.

65+ bireylerin, genel sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde, günün belli saatlerinde, kendi mahalleleriyle sınırlı olarak sokağa çıkmalarına izin verilmelidir. Bütün iyileştirici düzenlemelere rağmen, pandemi koşulları sürdükçe, 65+ bireylerin evde izolasyonu temel koruyucu önlem olacak. Bu durum uzadıkça, aile, akrabalar ve komşulardan oluşan yakın koruma çemberinin üzerine düşen sorumluluk artacaktır.”

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı