Gündem

Okullar 1 Haziran’da Açılıyor!

Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart’tan bu yana kapalı olan okulların ne zaman açılacağı merak konusuydu. Konu ile ilgili pek çok açıklama yapılırken son açıklama yine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi. Açıklamaya göre 1 Haziran’da açılacak ve ilk etapta 8. ve 12. sınıf öğrencileri gidecek. Bu öğrenciler herhangi bir sınava girmeyecek, devam zorunluluğu olmayacak.

Okulların kademeli olarak 1 Haziran’da açılacağı belirtildi. Okula ilk etapta sınava girecek olan 8. ve 12. sınıflar dönecek. Bu öğrencilerin herhangi bir sınava girmeyeceği ve devam zorunluluğu olmayacağı belirtildi. İl pandemi kurulları, illerdeki duruma göre, eğitim sınırlandırması kararı alabilecek. 7 Haziran’da yapılması planlanan LGS’nin ise, Temmuz ayına  sarkıtılmamaya çalışılması gündemde. Temmuz sonunda yapılması planlanan YKS’nin ise öne çekilmesi yönünde talepler bulunurken son kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verileceği bildirildi.

Kademeli açılmanın ardından 11., 10. ve 9. sınıfların da eğitime dahil edilebileceği belirtildi. Ancak kesin kararın 1 Haziran yaklaşırken açıklanması bekleniyor. Derslerin tamamen hızlandırılmış telafi eğitimi niteliğinde olacağı ve ağırlıklı olarak psikososyal destek eğitimi verileceği belirtildi.

Ayrıca Ramzan Bayramı boyunca, yani 23 Mayıs Cumartesi günü dahil 24, 25, 26 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanması ön görülüyor. Ayrıca 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın da salı gününe denk gelmesi nedeniyle, 16, 17, 18, 19 Mayıs tarihlerinde de 4 günlük bir sokağa çıkma kısıtlamasına gidilmesinin ön görüldüğü düşünülüyor.

Dün de bilindiği gibi Bakan Selçuk; “Ailelerimiz uzaktan eğitim sürecinde zorlanmasınlar diye, kullanıcı sorularına anında yanıt vermek ve sistemin en etkili şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla yapay zekâ ile EBA Asistan’ı hayata geçirdik.” ifadelerinde bulunmuştu.

Bakan Selçuk Twitter üzerinden;”Ailelerimiz uzaktan eğitim sürecinde zorlanmasınlar diye, kullanıcı sorularına anında yanıt vermek ve sistemin en etkili şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla yapay zekâ ile EBA Asistan’ı hayata geçirdik. EBA Asistan ile şifre alma/yenileme, ders programı sorgulama, sınavlarının durumunu öğrenme, öğretmenlerle görüşme, ders tekrarı yapma gibi konulardaki sorularınızı sosyal platformlarda, sanki canlı bir kişiye soru soruyormuş gibi yazarak anında yanıt bulabilirsiniz.” açıklamasını yaptı.

Son olarak her geçen gün yenileştirilen ve geliştirilen özellikleriyle karşımıza çıkan EBA TV hakkında son açıklama yine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklama yaptı. Bakan Selçuk, öğrencileri, EBA platformuna yeni eklenen “Teneffüs Zamanı” etkinliklerine davet etti.

Selçuk, “Hepimizin teneffüslere, derin nefeslere ihtiyacı var. Üstelik teneffüs sürelerini uzatırken de söylemiştik: Tüm zamanların en etkili dersi hala teneffüs diye. Sanal teneffüslerimiz de çok kıymetli. Çocuklarımızın o anlarını da verimli ve eğlenerek geçirebilmeleri için onları Teneffüs Zamanı’na davet ediyorum.” dedi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı