Gündem

Okullar Ne Zaman Açılıyor?

Okullar ne zaman açılacak? Uzaktan eğitime devam mı edilecek? Okullar açılacak mı? gibi sorular öğrencilerin bugünlerde oldukça araştırdığı sorguların başında geliyor. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirttiği uzak eğitim süresinin sonuna gelindi. Peki uzak eğitime devam edilecek mi? Koronavirüs ile ilgili genel durum, nelerin yapılması gerektiği ve öğrencilerin uzak eğitime devam edip edilmeyeceği hususunda açıklama yapmak üzere Milli Eğitim Bakanı ile Sağlık Bakanı basın açıklamasında bulundu. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, hali hazırda uzak eğitim gören öğrencilerin 30 Nisan’a kadar bu eğitim sistemien devam edileceğini açıkladı. Koronavirüsün okullarda yayılma ihtimalinin yüksek olduğu göz önünde bulundurularak bu kararın verildiği aktarıldı. Öğrenciler 23 Mart’tan bu yana uzaktan eğitim ile ders işliyor. Son gelen uzak eğitim güncellemesiyle beraber öğrenciler toplamda 46 gün boyunca okullardan uzak kalmış olacak.

Uzaktan eğitim sistemi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı oldukça hazırlıklı davranmış ve EBA sistemini aktif hale getirmişti. Öğrenciler günde 3 defa istedikleri zaman diliminde derslerini dinleyebiliyorlar, böylelikler ilkokul ve ortaokullar için zaman kavramı oldukça geniş bir alana yayılmış oldu. Alanında uzman öğretmenler ile hazırlanan eğitim yayınları sayesinde öğrenciler eğitimden mahrum kalmıyor. Uzaktan eğitim ile ilgili gelen güncellemeyle beraber okulların 30 Nisan’dan sonra açılacağı kesinleşti. 30 Nisan’a kadar koronavirüs konusunda herhangi bir hafifleme görülmez ise aksine artışlar yaşanmaya devam ederse bu dönemin geri kalan kısmı da uzak eğitimle devam edebilir. Sözleşmeli atanan öğretmenler de okulun ne zaman açılacağını merak etmekte.

Erdoğan Uzaktan Eğitim Hakkında Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan uzaktan eğitim kararının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan “Ben bilim kurulunun bu konudaki görünüşünü çok önemsiyorum. Uzatılabilir de uzatılmayabilir de. Bilim kurulu ne diyorsa ona uyalım çünkü işin ehli onlar onların tavsiyesinde gitmekte fayda var. İnşallah bu çalışma yöntemiyle geleceğe yönelik çok çok farklı bir sistemi de oluşturmuş oluyoruz, oturtmuş oluyoruz.” dedi. 

Sağlık Bakanı konu ile ilgili Eğitim Bakanı’yla beraber yaptığı ortak açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı’mızla çarşamba günü Bilim Kurulumuza katılmak üzere bugün konuştuk. Dolayısıyla Bilim Kurulu’nda çarşamba günü eğitim konusunu gündemimize almış olacağız.” dedi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı