Gündem

Oruç Tutanlara Özel Bağışıklığı Güçlendiren Besin Önerileri!

Koronavirüs salgını son dönemlerde tüm ülkeyi etkisi altına almış durumda. Hastalıkla mücadele her koldan hız kesmeden devam ederken bağışıklık sisteminin bu süreçte ne kadar önemli olduğu her seferinde dile getiriliyor. Ramazan ayının başlaması ile birlikte pek çok kişinin yeme alışkanlıkları değişti. Öğün aralarının açılması ve vücudun uzun süre aç kalması nedeniyle bağışıklık sisteminin bu süreçten etkilenebileceği belirtiliyor.

Sağlık sorunlarının oluşabileceği bu dönemde uzmanlarda vatandaşlara önemli uyarılar yapılıyor. 16 17 saatlik açlıktan sonra vücudu kızartmalı, hamurlu, yağlı zararlı besinlerle beslemek son derece tehlikeli. Bu tür bir beslenme düzeni kan şekerinin birden yükselmesine neden olacağı için hayati risk oluşturabilir. Sağlıksız beslenme düzeni her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bağışıklık sistemini düşürebilir.

Vücudu Susuz Bırakan Besinlerden Uzak Durun!

sağlıklı beslenme

Çay ve kahve gibi besinlerin sürekli olarak tüketilmesi bir anlamda vücutta bulunan suyun emilmesine neden olduğu için anında etki göstermese de bir sonraki günde kişinin normalden daha fazla susamasına neden olabiliyor.

Fazla tuzlu besinlerde gün içerisinde vücuttaki suyun emilimini sağlayabileceği gibi kişinin daha fazla susamasına ve sürecin daha zor geçmesine neden olmaktadır. Bağışıklık sisteminin desteklenebileceği besinlere yönelmek hem süreci daha kolay atlatmak hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından son derece önemli.

Bu süreçte iftar ve sahur arasında meyve ve sebzelerden bol bol destek alınabilir. Bu tür besinler vücutta görünmez bir kalkan oluşturarak süreci daha kolay hale getirebilir. Vücudun C vitamini eksikliğini tamamlamak için domates, turunçgiller, kuşburnu, soğan ve dutsu besinlerden yardım alınabilir.

Vücutta biriken toksik maddeleri atmak için özellikle her gün 8 bardak su tüketmek son derece önemli. Bu sayede vücuttaki zararlı maddeler idrar yoluyla dışarı atılabilir. Probiyotik özelliği ile kefir tüketmek bağırsaklardaki aktiviteleri de düzenlemeye yardımcı oluyor. Özellikle sarımsak bu süreçte bol miktarda tüketilmeli. Yemeklere lezzet verirken pek çok hastalığın tedavisinde de kullanıldığı biliniyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı