Gündem

Oruç Tutarken Metabolizma Sisteminizi Güçlendirin!

Ramazan bu sene yüksek sıcakların olmadığı fakat corona virüs salgını ile mücadele etmeye çalıştığımız günlere denk geldi.Birçok kişi hem dini görevlerini yerine getirmek isterken hem de virüse karşı bağışıklığının zayıflamamasını istemektedir.

Oruç bağışıklılık sistemini zayıflatmadan tutulabilir mi?Bağışıklılık sistemini güçlü tutmak için oruç tutarken nelere dikkat etmeliyiz?

“Suyun yaşamsal fonksiyonlarımız içi önemi saymakla bitmez” şeklinde konuşan Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Terzioğlu Arslan, “Ramazan ayının bu yıl da uzun günlere denk gelmesi vücudun sıvı ihtiyacını arttırıyor.Bu sebep ile iftar ve sahur zamanı arasındaki süreyi doğru bir şekilde değerlendirmeli, vücudun ihtiyacı olan suyu almalı ve hem fiziksel hem de metabolik yönden sağlığımızı korumamız gerek.Ayrıca mikropları vücudumuzdan atmak için de bol bol su tüketmek çok önemli” açıklamalarında bulundu.

İftar ile sahur arasında ki zamanda hangi besinler tüketilmesi gerekiyor? 

Ramazan ayında öğün sayımız sahur ve iftar olmak üzere ikiye düşmektedir.Bu yüzden vücudumuzun ihtiyacı olan enerji ve besinleri yeterli miktarda alamadığımız zamanların olabileceğini belirten Emel Terzioğlu Arslan“İftar ve sahur arasını iyi değerlendirebilirsek bu durum sorun ortaya çıkarmaz.Bu iki öğün arasında bulunan zaman için iki ara öğün koymanız sizin açınızdan daha iyi olur.”dedi.

Ramazan ayında nasıl tatlılar yemeliyiz?

Bu belirtilen ara öğünlerde meyve, süt veya yoğurt, çiğ kuru yemişler gibi besinler aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.Tatlı tüketimimiz ise haftada 1-2 gün ile sınırlanmalı ve şerbetli tatlılardan çok sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir.

Orucu çorba ile açmak ne kadar sağlıklı? 

İftar sofrasına oturulduğunda, bir açlıktan çıktığınız için yeme isteğimizin çok olması çok doğal, bu durumun engel olabilmek için iftara hafif yemekler ile (çorba vb.) başlayıp daha sonra ana yemeğe geçmek sizin açınızdan daha uygun olacak ve mide sağlığınızın korunmasında da etkili olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı