Gündem

Osmanlı Dönemi’ne Ait Fotoğraflar Yayınlandı

Fransız koleksiyoncu Pierre De Gigord 1980 yılında İstanbul’a yaptığı seyahat sırasında 6000’i aşkın Osmanlı dönemine ait fotoğraf toplamıştı. Bugüne kadar elde ettiği fotoğrafları arşivleyip muhafaza eden Fransız koleksiyoncu elde ettiği bu fotoğrafları dijital ortamda paylaştı.

Osmanlı dönemine ait çok önemli fotoğrafları barındıran bu koleksiyonda yaklaşık bir asır önce yaşamış insanların hayatlarının yanı sıra dönemin mimarisini, kent ve doğa manzaralarını yansıtan pek çok fotoğraf bulunmakta. İçinde pek çok farklı türde fotoğraf bulunması sebebiyle fotoğrafların sanal ortama taşınması sırasında pek çok zorluk yaşanmış. Koleksiyon dönem olarak daha çok 1800’lü yıllar ile 1.Dünya Savaşı arasındaki süreci kapsayan fotoğrafları barındırıyor.

Elindeki mevcut serilerin sadece 8 tanesini paylaşan Gigord’un 9. ve 10. serisi sanal ortama aktarılamaması sebebiyle dijitalleştirememiştir. İlk iki serisi 64 farklı albümde oluşan koleksiyonun her serisi farklı fotoğraf gruplarından oluşuyor. Serinin dördüncü kısmında İstanbul’dan manzaralar yer alırken diğer bölümlerde ise şu başlıklar yer alıyor:

  • Modernleşme sürecine geçen Osmanlı
  • Cumhuriyet’in ilanı ile ilgili ve Türkiye Cumhuriyeti sistemine geçerken elde edilen medya fotoğrafları.
  • Daha çok İstanbul’a ait kent ve doğa manzaraları.
  • Tarihin başlangıcına kadar dayanan arkeolojik alanlara dair elde edilen fotoğraflar.
  • 19. Ve 20. Yüzyılın günlük yaşamına dair fotoğraflar.

Koleksiyon içerisinde bulunan bazı ünlü fotoğrafçıların isimleri ise şunlar: Abdullah Frères, M. Iranian, Pierre Trémaux, Gülmez Frères, Ali Sami Aközer, Pascal Sébah, Guillaume Berggren, Jules Delbet, Roger Fenton, Nikolia Andreomenos Sanal ortamda paylaşılan bu fotoğraflar, yüzyıllar öncesinden bugüne kadar gerçekleşen değişimi gözler önüne sererken, bazı şeylerin ise hiç değişmeden kaldığını gözler önüne seriyor. Aynı zamanda tarihi açıdan da çok önemli olan fotoğraflar bilim insanları tarafından eşsiz bir kaynak.

Koleksiyona buradan ulaşabilirsiniz

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı