Gündem

ÖSYM Açıkladı: 9 Sınav Ertelendi

ÖSYM coronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler gereği 9 sınavın ertelendiğini duyurdu. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) koronavirüs nedeniyle sınav takviminde değişiklik yaptığını açıkladı.

Coronavirüs tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de bazı konularda olumsuz etkiliyor. Coronavirüs ile mücadele konusunda ertelenen pek çok etkinliğin ardından bazı sınavlar da ertelendi.

ÖSYM Açıkladı: 9 Sınav Ertelendi

Hangi Sınavlar Ertelendi?

  • 29 Mart’ta yapılması planlanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) 3 Mayıs’a
  • 4 Nisan’da yapılması planlanan  Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (DİB-MBSTS) 3 Ekim’e,
  • 12 Nisan’da yapılması planlanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS/1) 17 Mayıs’a,
  • 18 Nisan’daki Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS/4) 2 Mayıs’ta, 19 Nisan’daki e-YDS/5 16 Mayıs’a
  • 26 Nisan’da yapılması planlanan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 20 Eylül’e,
  • 3 Mayıs’ta yapılması planlanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/1) 10 Mayıs’a,
  • 16 Mayıs’ta yapılaması planlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (İSG/1) 29 Ağustos’a ertelendi.
  • 20 Eylül’de yapılacak olan  ALES/2 ise öne çekilerek 16 Ağustos’ta yapılacak.
ÖSYM Açıkladı: 9 Sınav Ertelendi

Coronavirüs ile Mücadelede Alınan Son Tedbirler

Bilindiği üzre pek çok cafe, dükkan ve eğlence mekanının kapatılmasıyla beraber, Coronavirüs’le mücadelede üç hafta evden çıkmama kuralının önemi vurgulanmaya başlandı. Bununla beraber tüm etkinlikler, törenler ve organizasyonlar iptal edilirken öğrencilerin eğitime uzaktan devam edilmesi de kararlaştırıldı. Bunun yanı sıra 20 ülkeye uçuşlar yasaklandı ve ünlü markalar mağazalarını kapatma kararı aldı.

Bu tedbirlerin ortaya çıkaracağı ekonomik problemler için ise bir ekonomik paket ile 100 milyar liralık kaynak devreye sokuldu. Bu paket ile birlikte uygulanacak bazı kararlar şöyle oldu; konaklama vergisi Kasım ayına kadar ertelenecek. Otel kiralamalarına ilişkin hasılat payı ödemeleri 6 ay süreyle ertelenecek. İç hava yolculuğunda kdv yüzde 1 olacak. Nakit akışı bozulan firmaların kredi faizleri 3 ay ertelenecek. Esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçları 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek. En düşük emekli maaşı 1500 lira oldu. Asgari ücret desteğine devam edilecek. Tek başına yaşayan 80 yaş üstü için sosyal hizmet periyodik takip programı devreye sokulacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı