Gündem

ÖSYM Sınav Takvimi

2020 yılında ÖSYM denetiminde gerçekleşecek çoğu sınav ertelendi. Koronavirüs salgınından ötürü insanların birbirleri ile mesafe koruması gerektiği, sınav günlerinde yaşanacak yoğunluğun olası koronavirüs hastalıklarına sebep olmaması adına birçok sınav ileri tarihlere ertelendi. Bugün sizlere ertelenen ve ileri tarihlere ertelenen sınavlar hakkında kapsamlı bir bilgilendirme sunacağız. MSÜ, YDS, EKPSS, ALES, İSG1 ve KPSS sınavları ileri tarihlere ertelendiğinden ötürü birçok kullanıcı google üzerinde bu konu ile alakalı araştırma yapmakta. Sizlere bütün erteleme bilgilerini tek bir sayfa üzerinde göstereceğiz.

Milyonlarca öğrencinin ertelenip ertelenmeyeceğini merak ettiği YKS sınavı ile ilgili gerekli açıklama geçen gün yapıldı. Açıklamaya göre YKS sınavının bir ay sonrasına yani 25-26 Temmuz’a ertelendi. Böylelikle öğrencilerin merak ettiği önemli bir soru cevaplanmış oldu. Virüsün gidişatına göre sınavın daha da ertelenebileceği konuşulan konular arasında. Umarız ki virüsü bir an önce bitiririz ve sosyal düzen eski haline geri döner.

İlk Ertelenen Sınav MSÜ

İlk ertelenen sınavların başında gelen MSÜ sınavı 14 Haziran’a ertelendi. Eski tarihi 29 Mart olan sınav, yapılmasına günler kala yetkililer tarafından ertelendiği duyurulmuştu. Aynı şekilde Diyanet İşleri’nin yürüttüğü DİB-MBSTS  sınavı da 3 Ekim’e ertelendi.

Yabancı dil sınavı tarihi de koronavirüs sebebi ile farklı bir tarihe ertelenmiş durumda. Yabancı dil kabiliyeti ve bilgisi ile alakalı olan bu sınav, 27 eylülde yapılacak. E-YDS sınavı için ise 2020 senesi içerisinde 10 defa uygulanacak. Tarihleri ise 20-21 Haziran, 27-28 Haziran, 4 Temmuz, 22 Ağustos, 29 Ağustos, 17 Ekim, 14 Kasım ve 19 Aralık olarak belirlendi.

EKPSS Sınavı Ne Zaman?

Engelli vatandaşlarımızın gireceği KPSS sınavı  26 nisan yerine 20 eylüle ertelendi. Yaklaşık  5 aylık bir erteleme söz konusu.

Ales Tarihlerinde Düzenleme

Ales 2020 sınav takvimi de bu bağlamda değişikliğe uğradı. 2020 yılında 3 kez yapılması planlanan sınav yalnızca 2 kez yapılacak. İlk sınav 1-16 Ağustos tarihleri arasında yapılacakken ikinci sınav 2-6 Aralık tarihleri arasında olacak.

İSG/1 Sınavı Kasım’a Ertelendi

Normalde 16 Mayıs tarihinde yapılması planlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı 7 Kasım’a ertelendi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı