Gündem

ÖSYM’den Milyonlarca Öğrenciyi İlgilendiren Flaş Açıklama!

YKS tarihi yaklaştıkça sınava girecek olan öğrencilerin heyecanı da artıyor. ÖSYM’den YKS’ye girecek adaylar için açıklama yapıldı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada Yükseköğretim Kurumları Sınavı kılavuzunun güncellendiği belirtildi.

ÖSYM’den yapılan açıklamada;

“2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS), Başkanlığımızca 27 – 28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacaktır. 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu, sınav tarihleri ve Yükseköğretim Kurulunun 2020-YKS’ye ilişkin aldığı kararlar doğrultusunda güncellenerek https://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır.” denildi.

Bilindiği üzere son olarak YKS konularına dair güncelleme yapılmış ve Talim ve Terbiye Kurulu tarafından yapılan açıklamada:

“2020 Yılında ÖSYM Başkanlığı Tarafından Gerçekleştirilecek TYT-AYT ve YDT Sınavlarında Derslere Göre Sorulacak Sorulara Ait Konu, Kazanım ve Açıklamalar”ın, 12. sınıf derslerine ait bölümü güncellendi. 9, 10 ve 11. sınıflarda herhangi bir güncelleme yapılmadı. 12. sınıf derslerine ait konu, kazanım ve açıklamaların güncellendiği bütünleşik dosyaya https://ttkb.meb.gov.tr/’den ulaşılabilir.’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise konu hakkında “YKS’ye hazırlanan öğrencilerimiz de rahat olsunlar. YÖK ve ÖSYM Başkanlığımız ile koordineli bir şekilde tüm önlemleri alıyoruz. Buna göre 12. sınıf öğrencilerimiz; 9., 10., 11. sınıf müfredatlarına ek olarak 12. sınıf derslerinin sadece birinci döneminden sorumlu olacaklar.”şeklinde açıklama yapmıştı.

Sınavlarda alınacak koronavirüs tedbirleri ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından açıklandı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, koronavirüs ile ilgili alınacak önlemleri şu şekilde sıraladı; öğrencilere maske ve dezenfektan dağıtılacak ve sınıflar sınav boyunca havalandırılacak.

ÖSYM Başkanı, “Sınav süresinde takılıp takılmayacağı ve diğer adımlar için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun karar ve tavsiyelerini dikkate almak zorundayız. Her koşulda adaylara görevlilerimiz tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacaktır. İsteyen adaylar kendi maskeleriyle de sınava girebilecekler. Sınavda takmaları gerekirse kendilerini daha rahat hissettikleri maskeleri kullanabilirler. Dezenfektanını yanlarında getirebilecekler. Salonlar ise sınav süresince havalandırılacaktır. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında kimse okul bahçelerine alınmayacaktır.” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca Aygün, ” İllerde rektörlerimizin başkanlığında, ilçelerde ise kaymakamlarımızın başkanlığında koordinasyon kurulları oluşturuldu. Bu kurullarda belediyeler, valilikler, kaymakamlıklar, milli eğitim müdürlükleri, jandarma komutanlıkları ile ÖSYM sınav koordinatörümüzün koordinasyonunda o il ve ilçede sınavın sorunsuz bir şekilde uygulanması, adayların rahat bir şekilde sınav binalarına ulaşması için gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Toplu ulaşım araçlarının daha sık düzenlenmesi sağlanacaktır. Belediyelerimiz de geçtiğimiz yıllarda adaylarımızın sınav binalarına ulaşımlarını ücretsiz olarak sağlamıştır. Bu yıl da desteklerini göstereceklerdir. Desteklerinden dolayı tüm paydaş kurumlarımıza da bu vesileyle teşekkür ediyorum. Engelli adaylarımız ayrıca bu konuda belediyelerden yardım ve destek isteyebileceklerdir.”dedi.

Aygün sözlerine “Tüm kurumlarımızın ve paydaşlarımızın katkı ve destekleriyle sınavlarımızın sorunsuz bir şekilde gerçekleşeceğine inanıyorum. Bilim Kurulu’nun ve Sağlık Bakanlığımızın görüş ve önerileri doğrultusunda gerekli tüm önlemleri alıyoruz.Sınav salonlarında oturma düzenleri sosyal mesafe mümkün olduğunca gözetilerek oluşturulacaktır. Salon kapasitesine oranla sınıflarda bulunan aday sayısı geçen yıllara göre daha az olacak.”diyerek son verdi.

Bilindiği üzere koronavirüs dolayısıyla YKS 27-28 Haziran’a ertelendi. Bununla birlikte öğrencilere bir müjde daha geldi. Üniversitelerin lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli olan baraj puanı sadece bu yıl için 180’den 170’e çekildi. 135 dakikalık sınav süresine ek olarak sınav süresi 30 dakika daha uzatıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Twitter üzerinden “2020-YKS’ye yönelik sadece bu seneye özel olmak üzere öğrencilerimizi sevindirecek güzel haberlerimiz var”şeklinde haberi duyurdu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı