Gündem

Özel Hastanelerde Koronavirüs Skandalı!

Sağlık Bakanlığı tüm pandemi hastanelerinde koronavirüs teşhis ve tedavisinin ücretsiz yapılacağını duyurmuştu. Bakan Koca’nın bu duruma özel hastanelerin de dahil olduğunun altını defalarca çizmesine rağmen bazı özel hastanelerin koronavirüs testini uygulayacak olan sağlık personelinin kıyafet ücretini hastalardan aldığı ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı ısrarla koronavirüs tanı ve tedavisinin ücretsiz yapılacağını belirtmesine rağmen  testten ücret alamayan bazı özel hastaneler testi uygulayacak olan sağlık personelinin giydiği kıyafetin ücretini, hastadan almaya başladı.

Testi uygulayacak olan sağlık personelinin kullandığı siperlik ve önlük için para almaya çalıştan özel hastanelerde  bu rakamın 120-150 TL arasında bir rakama ulaştığı bildirildi.

Koronavirüs testi için bazı özel hastanelerin oldukça yüksek ücretler almaya çalışması üzerine yayımlanan düzenleme ile tedavi ücretleri geri ödeme kapsamına alınmış, böylece hastanelerin koronavirüs ile ilgili herhangi bir ücret talep etmeleri engellenmişti.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre koronavirüs için gerçekleştirilen tanı ve tedaviler için hastanelerde ücret alınmayacağı açıklanmıştı. Aynı zamanda koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar da SGK’nin ödeme listesine eklendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) değişikliğe gidildi ve ‘acil hal’ yeniden tanımlandı.Değişiklikle koronavirüse yönelik tanı ve tedaviler için hastanelerde ücret alınmayacağı ve korona virüs tedavisinde kullanılan ilaçların da SGK’nin ödeme listesine eklendiği açıklandı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan ‘acil hal’ yeniden tanımlanarak;  “Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır.Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir”şeklinde belirtildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geri ödeme listesindeki ilaçlarla ilgili yeni bir açıklama yapmıştı. Bakan Selçuk,”4’ü kanser ve epilepsi, 3’ü parkinson olmak üzere 93 ilacı daha geri ödeme listesine aldık. Sosyal Güvenlik Kurumumuzda bedeli karşılanan yurt içi ilaç sayısı 8 bin 564’e ulaştı” şeklinde açıklama yaptı.

Buna rağmen sağlık personelinin test sırasında kullanacağı kıyafet ve çeşitli ekipman için ücret alan özel hastaneler hakkında verilecek olan son karar merak ediliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı