Gündem

Pazar Yerlerine Ceza Yağdı!

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde 772 semt ve mahalle pazarında 3 bin 95 polis ve jandarma personelinin katılımı ile sıkı denetimler yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan denetimlerle sosyal mesafe, maske takma zorunluluğu, ürünleri elle seçmeme, tezgah arası 3 metre mesafe kurallarına uymayan 342 pazar esnafı ve müşteriye adli ve idari işlem uygulandığını belirtildi.

Yapılan denetimlerde toplam 772 semt ve mahalle pazarı denetlendiği belirtildi. Bu denetimlerde 342 pazar esnafı/ müşteriye alınan kurallara uymamaktan Umumi Hıfzıssıha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddesi uyarınca adli ya da idari işlem uygulandığı bildirildi. Polis ve jandarma ekiplerinin semt ve mahalle pazarlarına yönelik sıkı denetimlerinin artarak devam edeceği de açıklandı.

Geçtiğimiz hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında yasağı ihlal edenlere de bir takım cezalar uygulanmıştı. İçişleri Bakanlığı’nın Cuma Gecesi 24.00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurmasının ardından bazı kişilerin yasağa uymayarak dışarı çıktığı belirtildi. Bakanlık ise konu hakkında, “Sokağa çıkma yasağı başladığı andan itibaren bu kuralı ihlal eden toplam 18 bin 770 kişiye adli ya da idari işlem gerçekleştirilmiştir” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada ise; “31 ilimizde toplam 63 milyon 640 bin vatandaşımız sokağa çıkma yasağı kapsamında evlerinde kalarak alınan karara yüksek bir oranda uyum sağlamıştır. Ancak bazı illerimizde az sayıda da olsa alınan kararlara uymayan vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem uygulanmıştır. Bu kapsamda sokağa çıkma yasağı başladığı andan itibaren bu kuralı ihlal eden toplam 18 bin 770 kişiye adli ya da idari işlem gerçekleştirilmiştir. Vatandaşlarımıza, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında aldığımız tedbirlere, göstermiş oldukları duyarlı yaklaşımdan dolayı teşekkür ederiz.”şeklinde ifadelere yer verildi.

Koronavirüs ile mücadelede serbest dolaşımın kısıtlanmasının ardından Sokağa Çıkma Yasağı ilan edildi. 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu gece itibariyle 24.00’ten itibaren 2 gün sokağa çıkmak yasaklandı.

Koronavirüs’ün yayılmasını engellemek için alınan tedbirlere bir yenisi daha eklendi. Kişilerin birbiriyle olan temasının virüs açısından taşıdığı riskin artması üzerine sıkı tedbirler uygulanmaya başladı. Koronavirüs’ü kontrol altına alabilmek için son olarak Sokağa Çıkma Yasağı ilan edildi. Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van ile Zonguldak’ta bu gece itibariyle iki gün sokağa çıkmak yasaklandı.

Aynı şekilde sokağa çıkma yasağının bu hafta sonu da yani 17 Nisan-19 Nisan arası 48 saat süreyle tekrar uygulanacağı biliniyor.

Sokağa Çıkma Yasağı’ndan Kimler Muaf Oldu?

Fırınlar, kamu ve özel sağlık kuruluşları, eczaneler, huzuervi, acil çağrı merkezleri,valilikler tarafından belirlenen akaryakıt ve veteriner klinikleri, tüpraş ,ptt ve kargolar, hayvan barınak ve çiftlikleri açık olacak.Açık olacak kurumlarda çalışanlar TBMM çalışanları, acil çağrı merkezleri çalışanları, birinci derece akrabası vefat edenler, elektrik, su ,doğalgaz, telekominikasyon çalışanları, gazeteciler ve basın mensupları, su dağıtıcılar, ekmek dağıtan personeller de yasaktan muaf olacak.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı