Gündem

Pek Çok Ürüne İlave Vergi Geldi

Kısa bir süre önce oyun konsollarına getirilen yüzde 50 oranındaki vergi ve 200 dolardan ucuz akıllı telefonlar için getirilen gözetim uygulamanın ardından şimdi de elektronik cihazlardan ev eşyalarına ve müzik aletlerine kadar pek çok ürüne ilave yüzde 30 oranında gümrük vergisi getirildi. 

Gün geçmiyor ki ülkemizde satışa sunulan ürünlere yeni bir vergi gelmesin. Koronavirüs salgını ile birlikte iyice kötüye giden ekonomi ile birlikte yeni vergiler yürürlüğe girmeye devam ediyor. Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe giren İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı, aralarında bazı elektronik ev eşyaları, mücevherat, oyun aletleri, zirai aletler ve spor malzemelerinin de bulunduğu pek çok ürünü kapsıyor. 

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre söz konusu ek gümrük vergisi 30 Eylül’e kadar yüzde 30 oranında bu tarihten itibaren ise yüzde 25 oranında uygulanacak. Yapılan yeni vergi düzenlemesinin nedeni “Dünya genelinde yaşanılan COVID-19 hastalığı tüm ülkelerin ekonomilerini ve dış ticaretlerini olumsuz şekilde etkilemektedir” olarak açıklandı. 

Ek Vergi Getirilen Ürünler Neler? 

Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir/çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayak ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar vb. ile bazı muhtelif ürünler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı