Gündem

Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası Açılıyor

Corona Virüs salgını nedeniyle Türkiye önlemler almaya devam ediyor. Bu önlemler arasında yeni hastaneler açmak ve hali hazırda işleyişi devam eden hastanelere ek hizmet binaları yapmak da yer alıyor. Bu kapsamda, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası bugün açılıyor.

Başıbüyük Ek Hizmet Binası Hizmet Vermeye Başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat sonucunda İstanbul’da Koronavirüs için önemli bir adım daha atıldı. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası, Koronavirüs hastaları için 8 Nisan tarihinden itibaren hizmet veremeye başlayacak. İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından projesi hazırlanan ve hayata geçirilen “İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP)” aracılığıyla, yerleştirilen 829 sismik izolatör yardımıyla güçlendirilen hastane depreme dayanıklı hale getirildi. Hastane Covid-19 salgını nedeniyle ‘Pandemi Hastanesi’ olarak hizmet verecek. Hastane içerisinde bulunan ve günlük 3 bin test kapasitesine sahip ileri tanı laboratuvarının da hizmete girmesi bekleniyor.

Toplam 535 Hasta Yatağı Bulunuyor

Hazırlanan ve bugün hizmete açılacak olan hastane 181.745 m² arsa içerisinde bulunmakta. Hastanenin içinde 60 yoğun bakım yatağı ve salgının artış göstermemesi için hazırlanan tek kişilik 535 adet hasta yatağı bulunmakta. Hastanede aynı zamanda 47 acil servis yatağı, 195 poliklinik odası ve 29 ameliyat odası yer almakta. Hastanenin donanıma gelindiğinde ise 128 kesit bilgisayarlı tomografi, monitör ve tüm tıbbi cihazlar mevcut. 827 adet sismik izolatör ile korunan hastane deprem sırasında bile ameliyatların kesilmemesi ve afet bölgelerindeki yaralılara yardımcı olmak adına güçlendirildi.

Corona Virüs Salgınında Son Durum

Dünya üzerinde hali hazırda Koronavirüs salgınından etkilenenlerin sayısı 1,445,912 sınırına ulaştı. Aynı zamanda dünya üzerinden toplam can kaybı 83,257 kişi olarak kaydedildi. Türkiye sınırlarında toplam 34,109 kişi Corona Virüs salgınından etkilendi. Can kaybı ise 7 Nisan tarihinde 725 olarak kaydedildi. Türkiye Covid-19 salgınından en az hasarla kurtulmak için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesini de tekrar hizmete başlattı. Depreme dayanıklı olmadığı için Okmeydanı Hastanesi yıkılarak yeniden inşa edildi. Hali hazırda hasta kabulüne başlayan Okmeydanı Hastanesi’nin, 600 yataklı olarak kullanılması beklenmekte.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı