Gündem

Petrol Fiyatlarında Şaşırtan Düşüş

Petrol fiyatları son 30 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Suudi Arabistan ve Rusya arasında petrol konusunda yaşanan anlaşmazlık fiyatları etkiledi.

Petrol fiyatları Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ndeki (OPEC) siyasi ilişkilerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle yüzde 30’un üzerinde değer kaybına uğradı. Son 30 yılın en düşük seviyesine gerileyen petrolün varil fiyatı 45 dolardan 31 dolara kadar düştü. Petrol fiyatlarındaki bu sert günlük düşüş 1991 yılında yaşanan Körfez Savaşı’ndan bu yana bir ilk olarak gündeme yerleşti.

Petrol Fiyatları Neden Düşüyor?

Uzun yıllardan beri ilk defa ortaya çıkan bu durum akıllara “Petrol fiyatları neden düşüyor?” sorusunu getirdi. Fiyatlardaki bu düşüşün sebebinin, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve örgüt dışındaki belirli petrol üreticisi ülkeler tarafından gerçekleştirilen ve Viyana’da 7 saat boyunca devam eden toplantıda üretim kesintisi kararının alınamaması olduğu bildirildi.

Petrol Fiyatlarında Şaşırtan Düşüş

Suudi Arabistan’ın liderlik ettiği Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) günlük olarak 1,5 milyon varil petrol üretim kesintisi önermişti. Rezervlerinin bu düşüşe karşı hazırlıklı olduğunu belirten Rusya başta olmak üzere OPEC dışı ülkelerin bu öneriyi desteklememesi sonucunda iki taraf arasında anlaşmazlık yaşandı. Halihazırdaki üretim kesintisi anlaşması 31 Mart’ta sona eriyor. Uzmanlar bu durumun bir sonucu olarak küresel petrol piyasasında arz fazlasının artacağını belirtiyor. Bazı uzmanlar ise Koronavirüs salgınının küresel ekonomik etkinliği yavaşlatmasının da petrol fiyatlarındaki düşüşün arkasındaki nedenlerden biri olduğunu bildiriyor.

Petrol Fiyatlarındaki Düşüşte Suudi Arabistan Etkisi

Durum ile ilgili bilgi sahibi kaynaklar, Suudi Arabistan devletine ait bir petrol şirketi olan Aramco’nun belirli piyasa katılımcıları için önümüzdeki ay üretimi günlük en az 10 milyon varile çıkaracağını ve 12 milyon varil üretim yapılmasının ihtimal dahilinde olduğunu bildirdi.

Petrol Fiyatlarında Şaşırtan Düşüş

Mayıs vadeli Brent petrolü, merkezi Londra olan ICE Futures Europe piyasasında 14.25 dolar ile varil başına 31.02 dolara düştü. Bu düşüşün 1991 yılının Ocak ayında Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde Irak’a gerçekleştirilen bombardımandan beri bir ilk olduğu belirtildi.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında yüzde 31 düşüş yaşadı ve varil başına 28.29 dolar oldu. Fiyatlar günün erken saatlerinde 27.90 dolara kadar düştü.

OPEC nedir?

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, 14 ülke tarafından 14 Eylül 1960 yılında Bağdat’ta kurulmuş hükümetler arası bir organizasyondur. Organizasyon üyesi olan 14 ülke, 2018 yılının Eylül ayından itibaren küresel petrol üretiminin yüzde 44’ünden sorumlu ve dünya petrol rezervinin yüzde 82’sinin sahibidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı