Gündem

Portakal’a üç yıla kadar hapis istemi iddianamesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Fox TV’nin sunucularından Fatih Portakal’a suç duyurusunda bulunmuştu. Bu suç duyurusundan sonra İstanbul Başsavcılığı, Fatih Portakal hakkında bir yıldan üç yıla uzanan hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandığını duyurdu.

Fox Tv sunucusu Fatih Portakal’ın sosyal medyada paylaştığı bir içerik yüzünden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Portakal’a suç duyurusunda bulunmuştu. Sonrasında ise kendisine soruşturma açılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, “Bunlar tamamen halkı manipüle etmeye yönelik ifadelerdir. Bu nedenle Fatih Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına Türk Ceza Kanunu ve BDDK mevzuatı kapsamında suç duyurusunda bulunduk.” demişti.

Suç duyurusundan sonra hazırlanan iddianamede Fatih Portakal için bir ila üç yıl arasında hapis isteminde bulundukları açıklandı.

Hazırlanan bu iddianamede Bankacılık Kanunu’nun “İtibarın Korunması” başlıklı 74. maddesi de hatırlatıldı. O madde: “ Basın Kanunu’nda belirtilen araçlarla veya televizyon, internet, radyo, video, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları gibi yayın araçlarından biri ile bir bankanın itibarını zedeleyebilecek veya şöhretine, servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz veya asılsız haber yayılamaz”

“74’üncü maddeye aykırı bir şekilde davranışta bulunanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ve 2 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.” açıklaması yapıldı.

Hazırlanan kararnamede Fatih Portakal’ın yazılı savunmasına da yer verildi. Savunmada Fatih Portakal’ın savunma ifadesinde “Yaptığım paylaşım tamamen ironi niteliği taşımaktadır.” dediği belirtildi.

Fatih Portakal’ın Suç Duyurusunda Bulunulan Paylaşımı

Fatih Portakal’a suç duyurusunda bulunulmasına sebep olan o paylaşım: “Tekalifi Milliye Emirleri hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denilerek tasarrufu ya da mevdutı olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” bu paylaşımdan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu, Fatih Portakal’a suç duyurusunda bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı