Gündem

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Yeni Vakalar 6 Haftada 100’ün Altına Düşebilir!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, katıldığı bir programda, günlük koronavirüs verilerini değerlendirdi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan konuyla ilgili olarak; “6 hafta sonra yeni vaka sayısı 100’e inebilir” ifadesinde bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Vefat sayısı bizim pandemideki seyrimizi etkilemiyor. Esas iyileşen ve vaka sayısı, toplam vaka ve toplam iyileşen sayısı önemli. Tablonun diğer kısmında 152 bin civarında toplam vakamız vardı. 113 bin iyileşen hastamız var. 4222 vefat sayımız var. Tüm bunları değerlendirdiğimizde 34-35 bin civarında bir sayı çıkıyor. Bu sayı yanı konmuş aktif vaka. Yani virüsü hala üzerinde bulunduran bizim tanı koyduğumuz vakalar. Tanı koymadıklarımızı da saydığımız zaman aşağı yukarı toplumda 350 bin civarında insanın bu hastalığı hala bulundurduğu ancak çok belirtisi olmadığı için tanı almadığını gösteriyor. Vaka sayılarının arttığı dönemler olabilir. Ancak bunun eskisi gibi 4-5 bine çıkacağını zannetmiyorum. Ülkeler hem tecrübe edindi, hem de kontrol etmeye hazırlar. Yeniden kısa sürede tedbirler alınarak salgın kontrol altına alınır. İkinci dalga virüsün mutasyon geçirmesiyle olur.

Şu andaki bu azalma böyle devam ederse, 5 binlerden binlere kadar inen süre kadar kısa sürmesini beklemiyoruz. Çünkü belirtisiz insanların vakaya neden olduğu bir döneme gireceğiz. Onları bulmak hastaları bulmak kadar kolay olmayacak. Öyle olduğu için yavaş yavaş azalacak. Bu şekilde devam eder ve arada dalgalanmalar büyük olmazsa 6 hafta civarında vaka sayısı 100’e iner.” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan; “Doğum günü partileri, düğünler gibi aktiviteler, bunlara izin verilecekse sosyal mesafeye dikkat edilip maskenin ne kadar olduğunun öneminin anlaşılması ile konuşulabilir. Ortak mikrofon kullanılamaz, yüz yüze bakılmadan konuşulması, camiiler açılacak yakında, tabi uzak doğudaki ayinler gibi yüksek bulaşa neden olan bir durum değil bizim ibadetlerimiz. Ancak yine sosyal mesafe ve maske kullanımı tedbirleri kaldırırken bize yol gösterecek olan ana etkenler” açıklamasında bulundu.

Ceyhan ayrıca; ‘Sıcak havaların etkisi belki çok minimum noktada var ancak bu henüz böyle bir veri net olarak var diyemeyiz. Sadece coronavirüsün de grip virüsü gibi soğuk ortamda daha fazla canlı kalmasına yönelik bir tespit var. Yoksa sıcak havalarda bulaşmaz, soğuk yerde bulaşır ya da tam tersi gibi bir veri yok. Yazın görülmesi azalacak mı bana sorarsanız azalacak. Ama bunun nedeni havalar değil alınan tedbirler olacak. Açıklanan vakaların yüzde 60’ı İstanbul’daydı, dolayısıyla bu hastalığının taşıyıcılarının 250 bini İstanbul’da… Bunu İstanbul nüfusuna böldüğümüz zaman her 100 kişiden 1 buçuğu bu virüsü bilmeden taşıyor. AVM’yi düşünürseniz, 500 kişi olsa en az 7-8 tanesi bu virüsü taşıyor ve taşıdığından haberi yok. Bir de maske takmamış, ya da maskeyi düzgün takmamışsa siz düzgün taksanız bile yüzde 30 koruyor.’ şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı