Gündem

Rakamlar Tedirgin Etti,Liglerin Kaderi Ne Olacak?

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkisi altına alan yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını ile ilgili açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap ‘’Bu hafta zirveye ulaşırız diye bekliyorduk, 1-2 hafta da bu şekilde yatay devam ettikten sonra vaka sayılarında azalma olur diye bekliyorduk fakat pazartesi günü açıklanan sayılar bizi tedirgin etti‘’dedi.

Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Alpay Azap, corona virüsü salgınının Türkiye’deki durumu hakkında açıklamada bulundu.Cumhuriyet’ten Cumhur Önder Arslan‘a konuşan Azap, liglerin ve spor müsabakalarının tekrar ne zaman başlayacağı hakkında da bilgi verdi.”Tahmin etmek oldukça zor.Biz bu hafta tepeye ulaşmayı bekliyorduk ve 1-2 hafta yatayda devam edip azalma beklentisi içindeydik.Fakat pazartesi günkü açıklanan vaka sayılarında azalma yerine artışın meydana geldiğini gördük.Pazartesi günü yapılan test sayısı azdı fakat tanı alan hasta sayısında gözle görülür bir artış oldu.Bu haftayı da atlatmamız gerekiyor.Bu hafta çok önemli.Tahmin edildiği gibi giderse liglerin mayıs sonu olabileceğini  düşünüyorum.Şimdi bundan sonraki aşama oldukça zor.Önlem almak, bir şeyi kısıtlamak oldukça kolay, ama bir şeyi yapmak oldukça zordur, çünkü şiddeti ne olur, ne zaman olur, ne kadar olur? bu demek oluyor ki bu öneriyi hayata, zamanlamanın doğru olup olmadığına, derecesine karar vermek görünenden daha zor olacaktır.Bu durumda bizi karar verme konusunda çok zor günler bekliyor.Bu kararları vermek kolay değil. Vakaları çok yakından izleyerek bir karara ulaşılmaya çalışılacak’’dedi.

Bilim Kurulu maçlarının ne olacağı ile ilgili konunun ne zaman gündeme alınacağı hakkında ‘’15 Mayıs’a kadar bu konunun gündeme gelme durumu yok.Salgının zirveye ulaşıp, zirveden sonra nasıl bir yol izleyeceğini görmemiz gerekiyor, ama 15 Mayıs’tan sonra bir karar verilebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı