Gündem

Rekabet Kurumunun Yetki ve Görevleri Nelerdir?

Firmalar arasında bir anlamda hakem görevini üstlenen Rekabet Kurumu bu süreçte belirli kurallar belirliyor. Koyduğu kurallara karşılıklı olarak firmaların uyum sağlamaları isteniyor. Rekabet Kurumu kurallarına uymayan firmaların ise denetimler karşısında büyük yaptırımlar ve cezalarla karşılaşabilecekleri ifade ediliyor.

Günümüzde pek çok marka, sektör ve bunlara bağlı olarak firma bulunuyor. Bu firmalar arasında para kazanmanın esas olmasından dolayı ciddi bir rekabet olduğunu söylemek mümkün. Yıllar önce rekabet kuralları sadece patronlar tarafından belirleniyordu. Bu durum haksız bir süreç olarak ifade edilirken yapılan son düzenlemelerin ardından yıllardır hakem görevini üstlenen bir Rekabet Kurumu bulunuyor.  

Rekabet Kurumu Nedir?

Rekabet kurumu şirketler arasında meydana gelen rekabetin kurallarını belirleyen bir hakem olarak ifade edilebilir. 1977 yılından bu yana sistemli bir şekilde çalışan kurum olduğu belirlenir. Firmalar arasında haksız rekabetin oluşmasını engeller.

Haksız rekabetin oluşması piyasaları ve vatandaşları da etkileyeceği için Rekabet Kurumu’nun önemi bir kez daha ön plana çıkıyor. Kendi içerisinde 3 farklı birimden oluşmaktadır. Rekabet ilkeleri ve kanunlar çerçevesinde denetleme görevini üstlenmişti. Yaşanan bir haksızlık karşısında gerekli cezai işlemlerin ve yaptırımların uygulanması noktasında son derece etkilidirler. Futbol maçlarında bulunan ve iki takım arasındaki ilişkiyi kuran hakemlere benzetilebilir. Ticaret sektörünün sürmesi, pek çok firmanın ayakta kalması açısından da hayati önem taşımaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı