Gündem

Robotik Kol ile Corona Virüsü Tedavisine Başlandı

Corona virüsü ortaya çıktığından beri başta Çin olmak üzere tüm dünya diken üstünde. Salgının ilk başladığı dönemlere göre, özellikle doktorlarda, hastalığa yakalanma ve ölüm oranları oldukça artmış durumda. Yalnızca şehirlerde değil, ülkenin en uç bölgelerinde, askeri kamplarda ve sınır hatlarında da doktorlar Corona virüsü ile savaşıyor. Doktorları Corona virüsü tehlikesinden korumak için Çin devleti robotik bir kol tasarlayarak bu tehlikenin önüne geçmeye çalışıyor. 

Corona Virüsü ile Doktorların Zor Savaşı

Corona virüsü (COVID-19) salgını sırasında cephede yer alan ve tüm işleri hayat kurtarmak olan doktorlara yardımcı olmak adına Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’nde yeni bir robotik kol tasarlandı. Alanında öncü mühendisler tarafından tasarlanan makine aracılığıyla ultrason çekimi, tıbbı eşyaların alınması, stetoskop ile hastanın dinlenmesi gibi muayene yöntemleri gerçekleştiriliyor. Normalde hastayla kişisel olarak ilgilenen doktorlar, robotun üstünde yer alan kamera aracılığıyla hasta ile yan yana gelmeden, karantina bölgesine girmek zorunda kalmadan ve en önemlisi de virüsle karşılaşmadan tedavilerini gerçekleştirebilecekler.

Robotik kolun baş tasarımcısı Tsinghua Üniversitesi profesörü Zheng Gangtie, “Doktorların hepsi çok cesur fakat bu virüs çok bulaşıcı. En tehlikeli görevleri yerine getirmek için robotları kullanabiliriz.” açıklamasında bulundu. Pekin Tsinghua Changgung Hastanesi’de İcra Başkanı Dong Jianhog ise hali hazırda virüsle savaşta en büyük sorunun, ön cephede çalışan doktorların Corona virüsü ile karşılaşmak zorunda kalmaları olduğunu belirtti.

Robotik Kol İle Corona Virüsü Tedavisine Başlandı

Robotik Kolun Teknik Özellikleri Nelerdir?

Robotik kolun teknik özelliklerine bakacak olursak, tasarlanmasında uzay istasyonlarında ve ay keşiflerinde kullanılan teknolojinin mekanizmasıyla aynı olduğunu söyleyebiliriz. Robot neredeyse tamamen otomatik bir yapıya sahip ve enfeksiyon kapmış hastalarla temas ettiğinde kendi kendini dezenfekte etme özelliğine sahip. Robotik kolu deneyen doktorlar ise daha insancıl bir yaklaşım ile hastayla doğrudan temasa girilmesinin daha doğru olduğunu ve durumun en azından daha az mekanik bir hale getirilmesi gerektiğini belirttiler.

Robotik Kol İle Corona Virüsü Tedavisine Başlandı

Robotik Kolun Maliyeti Nedir?

Gangtie, doktorlara ve sağlık personeline yardımcı olmak için daha fazla robot inşa edilmesi gerektiğini açıkladı fakat ne yazık ki üniversiteden sağlanan fon şu an tükenmiş durumda. Robotların maliyeti 500.000 RMB (55.800 £) tutarında. Sponsor bulunması durumunda robotik kolun üretimine başlanması bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı