Gündem

Rusya’da 235 Çocukta Koronavirüs Görüldü!

Rusya’da 235 çocukta koronavirüs tespit edildi. Daha çok 65 yaş ve üstünün etkilediği konuşulan virüs son zamanlarda gençlerde, çocuklarda hatta gençlerde de görülmeye başladı. Rusya  İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova düzenlenen basın toplantısı düzenledi.

Popova basın toplantısında, “Bugüne kadar Rusya’da 235 vaka teyit edildi. Bunlardan 17’si zatürreden rahatsız. Neyse ki bunların arasında durumu ‘kritik’ olan çocuk yok, ancak 41 çocuğun akut solunum yolu viral hastalığının hafif ve orta dereceli semptomlarını geliştirdiğini kayıt altına aldık.”şeklinde açıklama yaptı.

Sürekli olarak tüm dünyada yayılmaya devam eden salgın her gün pek çok can kaybına sebep oluyor. Son olarak da İran’ın Rezevi Horasan iline bağlı Türbetcam ilçesinde  henüz 3 günlük bir bebekte Koronavirüs tespit edilmişti.

Rusya'da 235 Çocukta Koronavirüs Görüldü!

Türbetcam Tıp Bilimleri Fakültesi Dekanı Dr. Muhammed Efkar, İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamada bebeğin annesinde koronavirüs tespit edilmediğini hatta annede koronavirüs belirtilerinin olmadığını ifade etmişti. Aynı gün içerisinde ise Günabad ilçesinde 35 günlük bir bebekte de koronavirüs tespit edilmişti. Haftada en az 4 kez mutasyona uğrayan koronavirüsün gençler ve çocuklar, bebekler üzerinde de olumsuz etkilerinin artıp artmayacağı ise merak konusu.

Koronavirüs Ne Zaman Bitecek?

Koronavirüsün etkisini kaybetmesiyle ilgili açıklama yakın zamanda Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik’ten gelmişti.Salgının Mayıs ayı ortaları ya da Haziran ayında biteceğini söyleyen Çelik, önümüzdeki iki haftanın kritik olduğunu belirtti.Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik salgının henüz en tepe noktaya ulaşmadığını bu sebeple önümüzdeki iki hafta çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Çelik durumu; “Bu hafta kritik diye düşünüyorum hatta önümüzdeki hafta. Çünkü iki haftalık kuluçka süresini göz önüne alırsanız bu özellikle yurt dışından gelenlerin bulaştırıcılığı diğer insanlarda çıkması ortalama kuluçka süresi 5.2 gün ama 11.5 güne kadar vakaların çoğu gözüküyor. Dolayısıyla önümüzdeki iki haftanın çok kritik olduğunu düşünüyorum. Pik dönemine umarım erken girmeyiz. Bunu zamana yaymamız gerekiyor. Sağlık hizmetin yükünü artırmamak için o pikin daha geniş parabolik seyretmesi lazım, zamana yaymamız lazım bunu. Hızlı bir pik yüksek bir pik olursa altından kalkması zor olabilir. Ben de hastanede yönetici olduğum için söyleyeyim. Şu anda bir sıkıntımız yok, pandemiye göre hazırladık hastaneyi tamamen. Gelen her hastayı karşılama şansına sahibiz. Yoğun bakımlarımız ona göre hazır. Şu anda hiçbir sıkıntımız gözükmüyor. Kendi yöneticisi olduğum, başhekimi olduğum hastane için söyleyeyim, bir sıkıntı söz konusu değil, hiçbir açıdan sıkıntımız yok, hasta bakma açısından da bir sıkıntımız yok. Kuluçka süresi var, temaslılarda oluşması için geçen süre önemli. Şu anda Türkiye şu hali hazırdaki sıkıntıdan fazlasıyla baş edecek durumu yeterli diye görüyorum.’şeklinde özetledi.

Çin’den getirilen koronavirüs ilacı ile ilgili ise Çelik; ‘Onun sonuçları için çok erken, çünkü bu ilaçları bir iki ayın üzerinde 20-30 hastada görmek lazım, bunu diğer hastalarla kıyaslamanız gerekiyor. Sonucu görmek sanıyorum Mayıs başını bulur diye düşünüyorum bizim ülkemiz için çünkü daha yeni geldi. Geçen hafta aldık, onları vermeye başladık hastalarımıza, zaman ne getirecek bakacağız.”şeklinde açıklama yaptı.

Koronavirüsün Mayıs ayı ortaları ya da Haziran ayı başları gibi hayatımızdan çıkacağını ifade eden Çelik, koronavirüsün yeni belirtileri hakkında da ‘Konjonktivit dediğimiz ‘kırmızı göz’ o tür vakalar ortaya çıkmaya başladı.Gribi düşünün, kas eklem ağrıları yoğun bir şekilde. Mesela Çin’deki vakalarda aşırı kas eklem ağrıları gibi belirtiler daha az bildirilmişti bize ama şu anda bizim hastalarımızda görüyoruz. Kas eklem ağrılarının fazlı olduğu vakalar, influenza grip gibi şeklinde seyredenler var. Konjonktivit onlar var. Aşırı bir halsizlik. Semptom olarak ishalle seyreden vakalar var. Kalp tutulumu olabilir, bu hastalarda. Her hastada farklı seyretme olasılığı fazla.’şeklinde açıklama yaptı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı