Gündem

Sabret Türkiye!

Koronavirüs nedeniyle tüm dünya ile birlikte ülkemizde de çok büyük değişiklikler yaşanıyor. Baharın gelmesiyle birlikte ‘evde kal’mak belki biraz zor ama sabrederek geçecek bu süreç elbette.

İlk okul, orta okul ve lise seviyesindeki okullar ve üniversiteler koronavirüs nedeniyle tatil edildi. Uzunca bir dönem örgün/yüz yüze eğitim yapılamayacak belki ama geçecek bu günler de. Bir sabah yine uykulu gözlerle okullara dönecek çocuklar, Adile Naşit’in keyifle çaldığı gibi yine çalacak okul zilleri. İlk tenefüs Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un sözüyle 40 dakika olacak.Yeniden okulların bahçelerinden çocuk sesleri yükselecek.

Sabret Türkiye!

Cafeler,lokantalar kapandı. Parklara, bahçelere çıkamıyoruz belki şimdilik. Fakat elbet geçecek bu dönem, güzel günler göreceğiz parklarda bahçelerde. Güneşli günler göreceğiz.

Sabret Türkiye!

Tüm etkinlikler iptal oldu. Bir süre tüm konserler, organizasyonlar ertelendi. Fakat ne kadar evde kalmaya özen gösterirsek o kadar çabuk bitecek bu süre. Sonra yeniden başlayacak şarkılar yükselmeye meydanlarda eskiden olduğu gibi.

65 yaş ve üstü için sokağa çıkmak yasaklandı. Fakat bitecek bu ayrılık da elbet. Yine otobüslerde, minibüslerde yer vermeye başlayacağız teyzelere, amcalara eski günlerdeki gibi.

2433 kişi hastanelerde tedavi altında. 26 kişinin ise iyileştiği bilgisi verildi. Geçip gidecek bu virüs, dönecek hastalar hastanelerden evlere, bir seyahatten döner gibi.

Evde kalmalıyız, evde kalmalıyız ki bir an önce kırılsın koronavirüsün etkisi ve yayılma hızı. Sonra hep birlikte balkonlardan, pencerelerden değil parklardan bahçelerden kutlayabilelim baharı ve yazı.

Sabret Türkiye!

Evlerimize, odalarımıza çekilelim,bol bol kitap okuyalım bu süreçte. Okuyalım ki bu izolasyon bittiğinde sohbet edecek çok fazla konumuz olsun. Çünkü geçecek, göreceğiz yine bir kahvenin 40 yıl hatrının olduğu günleri.

Ellerimizi bol bol yıkayalım, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayalım, hiçbir yere dokunmayalım. Dikkat edelim ki yaz gelmeden durdurabilelim bu virüsü, sonra gönlümüzce koklayabilelim havayı, suyu, toprağı ve baharı.

Korkmayalım, evde kaldığımız sürece bu dönem bittikten sonra karşılaşacağımız yepyeni dünyayı düşünelim, ona hazırlanalım. Farz edelim ki siyah beyaz bir film izliyoruz ama elbet rengârenk filmler de gelecek güzel günler de olduğu gibi.

Fahrettin Koca’nın yaptığı ‘Mümkün olduğunca az temas kuruyoruz, bütün mücadeleyi tek tek ama hep birlikte yapıyoruz.‘Yalnız değiliz hep birlikteyiz.  Hayat eve sığar’ açıklamasındaki gibi sabrediyoruz,

‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
Ve bir orman gibi kardeşçesine
Bu hasret bizim!

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı