Gündem

Sağlık Bakanı 1 Haziran Koronavirüs Vaka ve Ölüm Sayısını Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Haziran Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosunu paylaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan tabloya göre;

 • Bugünkü ölüm sayısı: 23
 • Bugünkü test sayısı: 31.525
 • Bugünkü vaka sayısı: 827
 • Toplam ölüm sayısı: 4.563
 • Toplam test sayısı: 2.070.719
 • Toplam vaka sayısı:164.769
 •  Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %3
 • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 974

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CNN TÜRK muhabirinin sorularını yanıtladı. Sağlık Bakanı Koca pek çok merak edilen soruyu yanıtladı. Bakan Koca; ‘Salgın ne zaman bitecek?’ sorusuna, ‘”Koronavirüs dünyada bitmedikçe Türkiye’de sıfırlama olmaz. Yeni bir dalga beklemiyorum. Herkes birbirini uyarmalı, kurallara uyalım” dedi.

Bakan Koca;

 • ‘Acil durum hastanesi konsepti gerekliydi.
 • Sağlık ordumuzla başarıyı sağladık. Vatandaşımız salgında katılımla gereğini yapmalı.
 • 2.dönem kontrollü sosyal hayat adını verdik. Şu dönem 3 şeyi ihmal etmememiz gerekiyor.
 • Maskeyi asla ihmal etmeyelim.
 • Sosyal mesafe önemli.
 • El hijyenini de ihmal etmeyen bir sürece girmiş olduk.
 • Salgın Avrupa’da en geç Türkiye’ye geldi. 6 haftalık sürede ilk dönem tamamlandı.
 • Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 62’yi geçmedi.
 • Herkes birbirini uyarmalı. Kurallara uyulmalı.
 • Yeni bir dalga beklemiyorum, kurallara uyalım.
 • Dünyada bu salgın bitmedikçe Türkiye’de etkisini sıfırlamak kolay olmaz. Çünkü Türkiye Avrupa ile çok yakın ilişki içinde olan ülke. Birçok noktada testler yapmak noktasında yapılması gerekenleri uyarmak noktasında bakanlık olarak çok hassas davranıyoruz.’ açıklamalarında bulundu.

Öte yandan normalleşme planına göre 1 Haziran yani yarından itibaren pek çok alanda tedbirler esnetilecek, bazı yasaklar ise kaldırılacak. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı’nın normalleşme takvimine göre 1 Haziran’dan itibaren hastanelerde uygulanan salgın tedbirlerinin gevşetilmesi planlandığı belirtildi.

Pandemi hastanelerinin sayıları kademeli olarak azaltılıp hastaneler normal hasta kabul etmeye başlayacak. Sağlık sektörünün ise Cumhurbaşkanlığı’ndan ve Sağlık Bakanlığı’ndan SUT fiyat artışlarının her yıl makul düzeye endekslenmesini, 3 aylık dönem için geçmiş bir yılın SGK faturalarına göre ödeme yapılmasını ve hijyen tedbirleri nedeniyle artan giderler için destek istediği belirtildi.

Normalleşme kapsamında bugün pek çok yeni adım atıldı. Bununla birlikte uzmanlar uyarmaya devam ediyor. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Aydın, “Covid-19 ile mücadelede en önemli döneme giriyoruz. Bu süreçte maske, mesafe ve el temizliği vazgeçilmez üç kural olacak” ifadelerinde bulundu.

Aydın; ‘Bugün, mart başından bu yana başarılı bir şekilde devam eden Covid-19 ile mücadelede en önemli döneme giriyoruz. 1 Haziran’dan itibaren bahsedilen bütün normalleşmeler sosyal yaşamımızı büyük ölçüde etkileyecek. Ancak burada önemli bir hususa dikkat çekmek istiyorum. Bizim yeni normal diye tanımladığımız maske, mesafe ve el temizliği kurallarımız bir süre daha devam edecek. Yani yeni normallerimiz ile normalleşen hayatı yaşamak zorundayız. Bireysel kurallarımızda bir süre daha Mart 2020’den önceki halimize dönmeyeceğiz.

Salgın hastalıklar ortalama genellikle iki yıllık bir sürenin sonunda sonlanmaktadır. Bu açıdan bakacak olursak, tam anlamıyla normalleşme 2022’yi bulabilir. Ancak, aşı ve tam tedavi edici bir ilacın bulunması durumunda veya virüsün mutasyonuna bağlı olarak bu süre daha öne çekilebilir. Önce bugün itibariyle başlayan normalleşmeye geçişi başarılı şekilde gerçekleştirelim. Tam normalleşme konusunda bir cevap verebilmek için bu yılın sonunu görmemiz gerekiyor.

Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarsak yükselme olsa da bu sınırlı olur. Kurallara uymazsak tedirgin edecek artışlar olabilir. Her şey bizim elimizde. Eski hayatımıza en hızlı şekilde dönmek istiyorsak bu tedbirleri çok sıkı şekilde uygulamamız gerekiyor. Yaşlılarımızdan ve çocuklarımızdan son bir fedakârlık bekliyoruz. Biliyoruz çok zorlanıyorlar ama her şey onların ve ailelerimizin sağlığı için. Eğer kurallara uyarsak ve sayılarda bir artışa neden olmayacak davranış sergilenecek olursak 15 gün sonraki Bakanlar Kurulu’nda onlar için de için müjdeli haberler gelebilir.

Salgınla yapılan başarılı mücadele ister istemez hayatımızda bazı kısıtlamalara ve tedbirlere neden oldu. Bu durumun belli ölçülerde bir kaygıya neden olması doğal karşılanabilir. Ancak bunun bir kaygı bozukluğuna neden olmaması gerekir. İnsanlar üzerindeki kaygı bozukluklarını gidermek için doğru kaynaktan doğru bilgiye ulaşmak gerekiyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ve sürekli güncellediği Covid 19 rehberi çok önemli, tavsiye ederim.

Hastalıktan korunma açısından kuralımız var. Yeni dönemimizbu çerçevede olmalı. İlk üç virüsün bize bulaşmasını önlemeküzere, ikinci üç virüse karşı güçlü savunma sistemine sahipolmak için. Nedir 3+3: Birinci üçlümüz: Maske, mesafe,temizlik… İkinci üçlümüz ise dengeli beslenme,iyi uyku, spor…’açıklamasında bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı