Gündem

Sağlık Bakanı 12 Haziran Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nu Paylaştı!

Merakla beklenen 12 Haziran Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan tabloya göre;

  • Bugünkü ölüm sayısı: 15
  • Bugünkü test sayısı: 41.013
  • Bugünkü vaka sayısı: 1.195
  • Toplam ölüm sayısı: 4.778
  • Toplam test sayısı: 2.541.903
  • Toplam vaka sayısı:175.218
  •  Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %2
  • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 1.242

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, “Normalleşme sürecini insanlar çok yanlış anladı bence. Bu süreç yeni bir normal aslında. Daha steril ve toplumdan mümkün olduğunca sosyal mesafeyi koruyarak geçirilecek bir süreç” ifadelerinde bulundu.

Yamanel;”Bu süreç yeni bir normal aslında. Daha steril ve toplumdan mümkün olduğunca sosyal mesafeyi koruyarak geçirilecek bir süreç” ifadelerini kullandı. Çok etkin bir tedavinin bulunmasıyla da eski normale dönülebileceğini ifade eden Yamanel, şunları kaydetti: “Yeni normalin sürdürülmesiyle hem kendimizi hem de tüm sevdiklerimizi, kolay yayılan ve özellikle risk grubundaki kişilerde ciddi hastalık oluşturan bu virüsten koruyabiliriz. Yeni normalin olmazsa olmaz bazı kuralları vardır. Bunlar mümkün olduğunca kalabalık olabilecek yerlerde bulunmamak, 1,5-2 metrelik sosyal mesafeyi korumak ve bununla birlikte uygun şekilde maske takmak, özellikle el hijyenimiz başta olmak üzere temizlik kurallarına uymak. Tabii ki bunların yanı sıra hem kişisel temizliğimize mümkün olduğunca özen göstermek hem de diğer çevresel temizliğe ve hijyen kurallarına da uymak gerekiyor. Kapalı alanlarda bulunmak riski arttırmakta olup, açık alanlar tercih edilmelidir.

Kovid-19 salgınının bütün ülkelerde sağlık sistemlerinin kaldıramayacağı kadar ağır seyrettiğini gördük. Özellikle İtalya ve İspanya gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayılarının yoğun bakım yatak sayılarını geçtiğini gözlemledik. Bununla birlikte hastaneye yatarak tedavi olması gereken hastalara hastaneler cevap verebilecek kapasitede değildi. Bu nedenle bu ülkelerde lokantalar dahil birçok yerde sağlık hizmeti verilmeye başlandı. Ülkemizde ise şehir hastanelerinin yüksek yatak ve yoğun bakım kapasitesi nedeniyle hiçbir zaman böyle bir durum ortaya çıkmadı. İstanbul’da yeni yapılan şehir hastanelerinin yanı sıra salgın hastanelerinin hizmete girmesiyle Kovid-19’dan kat kat büyük salgın olasılıklarında bile hastane ve yoğun bakım eksiği olmayacağı açıktır. Ülkemiz sağlık sisteminin bu hastanelerin açılmasıyla en gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin çok ötesine geçtiğini rahatlıkla söylemek mümkündür” ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı