Gündem

Sağlık Bakanı 12 Mayıs Koronavirüs Verilerini Açıkladı!

12 Mayıs Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu paylaşıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın twitter üzerinden paylaştığı tabloya bakıldığında;

  • Bugünkü ölüm sayısı: 53
  • Bugünkü test sayısı: 37.351
  • Bugünkü vaka sayısı: 1.704
  • Toplam ölüm sayısı: 3.894
  • Toplam test sayısı: 1.440.671
  • Toplam vaka sayısı: 141.475
  •  Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %5
  • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 3.109

Koronavirüsün ülkemizde görülmesinden bu yana 2 ay geçti. 11 Nisan’da pik yapan (zirveyi gören) vaka artış sayısında 24 Nisan’da kırılma yaşanmıştı. 10 Mayıs itibariyle ise ilk kez vaka artış hızı %1’e geriledi.

Geçtiğimiz hafta ise Her gün merakla beklenen Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun paylaşılmasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Koca; “Test sayısı, yakında 1.5 milyona ulaşacak. Vaka sayısında dün göze çarpan kısmi artış, geriledi. Vefatta, yoğun bakım sayısında düne göre yine düşüş var. Virüsü, kararlı bir şekilde geriletmeli, tedbirlerle yenmeliyiz. Kanıtladık: Sonuç almak zor değil” değerlendirmesinde bulundu.

Koronavirüs ile ilgili çok çeşitli bilgiler ve iddialar ortaya atılırken Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeleri her geçen gün önemli açıklamalarda bulunuyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Koronavirüsün kendisinde bulunduğunun farkında olmayan 400 bin civarında insan aramızda dolaşıyor” dedi ve çalışan meslek gruplarında belirti olmasa da test yapılması gerektiğini belirtti.

Ceyhan ayrıca; “Ülkemizde virüsü bulaştırabilecek, ancak kendisinde virüs bulunduğunun farkında olmayan 400 bin civarında insan aramızda dolaşıyor. Bir araya toplanmaların arttığı bu günlerde en azından virüsü bulandırma riski yüksek olan sağlık personeli, garson, kasiyer, berber, otobüs şoförü, otel çalışanı, satış elemanı gibi meslek sahiplerine, belirti olmasa bile test yapılması ve bulunanlara izolasyon yararlı olur.” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan Koronavirüs aşısı ile ilgili çok çeşitli çalışmalar ve açıklamalar yapılırken konu ile ilgili son açıklama Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan geldi. Prof. Dr. Ceyhan, “Pnömokok aşısı Covid-19 geçiren hastaların durumunun ağırlaşmasını önleyen faktörlerden bir tanesi. Grip aşısı da risk grubu varsa, grip sezonundaysa yapılması yarar olan bir aşı.” şeklinde açıklama yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Biz bugün çocuklara görmediğimiz hastalıkların aşılarını yapmazsak, onların hepsi de salgın potansiyeli taşıyan aşılar. Difteri, tetanos, boğmaca bunların hepsini aşı ile önlüyoruz. Aşıyı yapmazsak yarın yine buna benzer hatta daha kötü salgınlar yaşayabiliriz. Covid-19 bunu hatırlattı bize. Bir salgın yaşıyoruz ve hastaları tedavi etmek için dünya kadar emek, para sarf ediyoruz. Aşı hem hastalandırmıyor insanları, öldürmüyor, sakat bıraktırmıyor, hem de harcadığınız minimal bir para ile bunlara gerek kalmadan yaşayabiliyorsunuz. Herkes mutlaka özellikle çocukluk aşılarını yaptırmalı. Yetişkinler için olan ve risk gruplarına yapılan aşıları yaptırmalı” diyerek aşının önemine değindi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı