Gündem

Sağlık Bakanı 25 Nisan Koronavirüs Vaka ve Ölüm Sayısını Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Koronavirüse ait 25 Nisan vaka ve ölüm sayılarının bulunduğu tablo paylaşıldı.  Bakan Koca’nın twitter üzerinden paylaştığı tabloya göre;

  • Bugünkü ölüm sayısı: 106
  • Bugünkü test sayısı: 38.308
  • Bugünkü vaka sayısı: 2.861
  • Toplam ölüm sayısı: 2706
  • Toplam test sayısı: 868.565
  • Toplam vaka sayısı:107.773
  • Pozitif vakaların test sayısına oranına bakıldığında ise oran: %7
  • Bugün iyileşen hasta sayısı ise: 3.845

Koronavirüse ait son 24 saatin verileri herkes tarafından merakla takip edilirken zirveye ne zaman ulaşılacağı da en merak edilen konulardan biri. Koronavirüs verilerinin pik yapması yani zirveye ulaşması hakkında Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Tevfik Özlü umut veren yorumlar yaptı.

Özlü, “Gördüğümüz kadarıyla artık Türkiye salgında iniş dönemine girdi. Tabi tek günlük veri ile değerlendirme yapmak yanıltıcı olabilir. Önümüzdeki günlerdeki trende de bakmak lazım. Ama genel itibariyle piki tamamlamış görünüyoruz. 11 Nisan’da 5 bini aşkın vaka ile en yüksek sayıyı gördük. Ondan sonra durağanlaşma ardından da düşüş başladı. Bu sevindirici çünkü Avrupa ülkeleri bu trendi yakalamaları 12 hafta sürdü. Bize ise 5-6 haftada bunu yakalamış olduk. Daha az kayıpla, daha az hasarlar salgını yönetiyoruz. Umarım bu gevşemeye neden olmaz. Bu gelişmeler sonrası gevşeme olursa bu eğri yukarı doğru tırmanışa geçebilir. Dikkatli olmamız gerekiyor. Tedbirlere uymamız gerekiyor. Bugün veriler çok daha umut verici, çok daha sevindirici”dedi.

Dünkü verilere bakıldığında ilk kez  iyileşen hasta sayısı yeni tanı konulan hasta sayısını geçti. Toplam iyileşen hasta sayısı ise 21 bin 737 olarak kaydedildi. Yapılan toplam test sayısı 830 bin 257’ye çıkarken, toplam vaka sayısı da 104 bin 912 olarak belirtildi.

Koronavirüs aşısı ve ilacı ile ilgili oldukça fazla açıklamanın yapıldığı bu dönemde sevindirici haber TÜBİTAK’tan geldi.  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 25’i üniversite toplam 41 kuruluştan oluşan  ‘Covid-19 Türkiye Platformu’nun seferberlik halinde ilaç ve aşı çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Mandal, “Klinik öncesi aşamaları ilaç için bu yaz aylarında belki daha da erken üretme noktasında olacağız. Aşı çalışmalarında ise 9 aylık bir zaman dilimi içinde klinik öncesi aşama tamamlanacak” ifadelerinde bulundu.

Mandal, “Bizim çalıştığımız kurumlarımız bu işe bugün başlamadı. Bu şu anda bizim kendimizi gösterme zamanımız. Araştırmacılarımız, firmalarımız olarak ve ülkemiz olarak biz bunu yapabileceğimiz noktasındayız. Ülkemizin en seçkin araştırma grupları, bilim insanları bu iş için çözüm üretme noktasında gece gündüz çalışıyor. Covid-19 Türkiye Platformu’nda yapılan aşı ve ilaç çalışmaları ve bu sürecin yönetilmesiyle ilgili topyekun bir seferberlik söz konusu” şeklinde açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Mandal; “Biz bununla ilgili hocalarımızdan 9 ay veya 12 aylık zaman dilimi içerisinde projelerini gerçekleştirilebilecek olanlardan önerilerini aldık. 10 günde projelerin alımı, değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması gerçekleştirildi. Başlangıçta 14 projeyle başlandı. Daha sonra 15 ve yakın zamanda da 16 proje şu an yürürlükte. Bu projelerden hem ilaçla hem aşışıyla ilgili gruplarımız var. Bu oluşan platformun en büyük özelliği bu yapılar birbirinden bağımsız çalışmıyor. Dolayısıyla hem ilaç grubundakiler hem de aşı grubundakiler bir sinerji halinde çalışıyor” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı