Gündem

Sağlık Bakanı Koca vaka Sayısında Artış Olan İlleri Paylaştı!

1 Haziran itibariyle normalleşme sürecinin başlamasıyla vaka sayılarında artış yaşanmaya başlamıştı. Son birkaç gündür vaka sayısında tekrar düşüş yaşanmaya başladı fakat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tedbirlere uyulması konusunda sık sık uyarıyor. Bakan Koca dün twitter hesabı üzerinden; “Son günlerde vaka sayılarımızın arttığı illerden bazılarında yoğun bakım hasta sayıları: Diyarbakır’da 30, Kayseri’de 41, Batman’da 22, Bursa’da 46. İyileşen hasta sayımız bugün de yeni vaka sayımızın üstünde. Tedbirlerle aradaki farkı giderek açmalıyız” ifadelerinde bulundu.

Bakan Koca verilerle ilgili ise, “İstanbul ve Ankara, son bir haftanın en düşük vaka sayısı başarısını gösterdi. Ülke genelinde yeni vaka sayısı azalmaya devam ediyor. İyileşen vaka sayımız dün olduğu gibi bugün de yeni vaka sayısının üstünde. Tedbir, karşılıklı olursa sonuç veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya genelinde vaka sayılarının azalmasıyla normalleşme süreci başladı. Ancak tehlike henüz tamamıyla ortadan kalkmadı. Bununla ilgili uzmanlar her geçen gün önemli uyarılarda bulunuyor. Son olarak ise Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüs salgınının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldığını açıkladı. Salgının “Yeni ve tehlikeli bir evreye” girdiği uyarısında bulunuldu. Ghebreyesus “Virüs ve salgın hala hızla yayılıyor” ifadelerini kullandı.

Sıfır noktası Çin’in Wuhan kenti olan koronavirüs tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bugün itibariyle dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 8 milyon 417 bini aştı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Salgının kaynağı ve kapsamı araştırılıyor.” ifadelerinde bulundu. DSÖ açıklamasında olası ikinci koronavirüs dalgasının sonbahar aylarında başlamasının beklendiği belirtiliyor. DSÖ’ye göre ülkeler koronavirüs vakalarında temas-takip-tanı ve karantina süreçlerini takip altına alacak uygulama yazılımlarını geliştirmeli.

Tüm dünyada koronavirüs aşısı ile ilgili çalışmalar devam ederken koronavirüs aşısı geliştirmek için çalışmalarını sürdüren AstraZeneca firmasının CEO’su Pascal Soriot, önemli bir açıklamada bulundu. Bilim insanları tarafından en az 135 farklı koronavirüs aşısı üzerinde çalışılmakta. Söz konusu çalışmalardan biri  AstraZeneca isimli bir ilaç firması tarafından yapılıyor. Şirketin CEO’su Pascal Soriot, geliştirdikleri aşı ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Soriot, yaptığı açıklamalarda ilk etapta 400 milyon doz aşı üretmeyi hedeflediklerini söyledi. COVID-19 hastalığına karşı geliştirdikleri aşının insanlar üzerindeki testlerini başlattıklarını ifade eden Soriot, Ağustos ya da Eylül ayında test sonuçlarının belli olacağını vurguluyor. Soriot’a göre eğer testler istenildiği gibi sonuçlanırsa vakit kaybetmeden seri üretim yapılacak. Aşının insanlara ulaşması ise Ekim ayını bulacak. Pascal Soriot açıklamalarında AstraZeneca’nın 2 milyar aşı üretme potansiyeli olduğunu söyledi.  Bu potansiyeli kar etmek için kullanmayacaklarını söyleyen Soriot, aşının yaklaşık olarak 2 euroya (yaklaşık 15 TL) satılacağını belirtti. Soriot, üzerinde çalıştıkları koronavirüs aşısının 1 yıl boyunca etki göstereceğini düşündüklerini belirtiyor. Eğer bu aşı, seri üretime geçer ve dünya genelindeki 2 milyar insana ulaşmayı başarırsa, bu aşının her yıl bir kez uygulanması gerekebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı