Gündem

Koronavirüs Vaka Ve Ölüm Sayısı Açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 13 Nisan 2020 koronavirüs vaka ve can kaybı sayılarını açıkladı. Verileri twitter üzerinden paylaşan Koca bugün de vaka sayılarının bulunduğu tabloya yer verdi.Türkiye’de koronavirüsten 98  ölüm daha gerçekleşti. Böylece toplam can kaybı 1296  oldu. Bakan Koca yeni vaka sayısının 4 bin 93  olduğunu belirtti.

Son olarak Bakan Koca, ‘Yoğun bakıma geçişte azalma eğilimi sürüyor. Entübe edilen hasta sayısında düşüş var. Daha çok test yaptıkça, öngörülebilir şekilde daha çok vaka tespit ve izole ediliyor. Tedavide güçlüyüz. Fakat bu mücadele hastanelerde değil, evde kalarak kazanılır! ‘şeklinde açıklama yapmıştı.

Ayrıca sokağa çıkma yasağının sona ermesinin ardından bazı tedbirler ve yeni kararlar açıklandı. 20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstü ile ilgili sokağa çıkma kısıtlamasına devam edildiği de açıklandı. Koronavirüs ile mücadele kapsamında İstanbul Valiliği’nce alınan kararlar bugün itibariyle uygulanmaya başlandı. Alınan kararlar bugün 05.00 itibariyle uygulamaya koyuldu. Toplu taşıma araçlarındaki şoförlerin kurallara uyup, maske taktığı görülürken kuralları ihlal eden sürücü ve şoförlere idari para cezası uygulanacağı bildirildi.

Söğütlüçeşme Metrobüs İstasyonu ve Kadıköy’deki Otobüs duraklarında sürücü ve vatandaşların maske taktığı görüldü. Maskesi olmayan vatandaşları ise görevliler maske takmadan toplu taşıma araçlarına binemeyecekleri konusunda uyardı. Bazı metrobüs şoförlerinin maskeyle birlikte  koruyucu tulum da giydikleri görüldü.İşe gitmekte olan vatandaş Nurettin Kaymak ise, “Denetimler var zaten, en fazla 20 kişi var ama bizim halkımız kurallara uymuyor. Maskesiz olanların toplu taşımalara alınmaması mantıklı” şeklinde konuştu.

Öte yandan Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerden bir yenisi de Ankara’da  uygulanmaya başlandı. Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nca, 13 Nisan Pazartesi günü 00.01 itibariyle toplu taşıma araçlarında ve içerisinde birden fazla kişi bulunan özel araçlarda maske kullanmanın zorunlu olması ve maske kullanmayanların toplu taşıma araçlarına alınmaması,  maskesiz olduğu tespit edilen sürücü ve yolcuların ise ayrı ayrı ceza alması kararı alındı.

Ayrıca 13 Nisan Pazartesi günü saat 00.01’den itibaren geçerli olmak üzere;  ‘01.01.2000 sonrası doğmuş enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş ‘özel gereksinimi’ olan çocuk ve gençlere ebeveyn veya bakıcıları refakatinde ve rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor gibi belgeleri yanlarında bulundurmaları kaydıyla ilgili sağlık kuruluşuna gidip gelmeleri, aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmeleri, park ve bahçelerde sınırlı sürede dolaşmaları için ikametlerinden çıkmalarına izin verilecek.

– Gebe, lohusa ve bebeklerin aşılama ve izlemleri ile topuk kanı örneklerinin alınması işlemleri için 20 yaş altı gebe ve lohusaların, ebeveynlerinden en az biri eşliğinde bebek veya çocuğun bağlı bulunduğu aile hekimliği biriminde ilgili sağlık hizmetlerini alabilmeleri kapsamında enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ilgili sağlık kuruluşuna gidip gelmekle sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.’ şeklinde karar alındı.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı