Gündem

Sağlık Bakanı Koronavirüs Vaka Ve Ölüm Sayısını Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 12 Nisan 2020 koronavirüs vaka ve can kaybı sayılarını açıkladı. Verileri twitter üzerinden paylaşan Koca bugün de vaka sayılarının bulunduğu tabloya yer verdi.Türkiye’de koronavirüsten 97 ölüm daha gerçekleşti. Böylece toplam can kaybı  1.198 oldu. Bakan Koca yeni vaka sayısının 4.789  olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün a 6 üniversitenin rektör, dekan ve başhekimleriyle video konferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirmişti. Görüşme sonrası Bakan Koca, “Esas olarak Türkiye’nin diğer ülkelerden farklılığı olarak gördüğümüz yatan hasta, yoğun bakıma giren hasta, entübe artış hızı son dönemde düşme eğilimindeydi. Bugün ilk defa yoğun bakıma giren ve entübe olan hasta, sayısal olarak eksiye düştü. Yani yüzde 3-3,5 oranında bir düşüş söz konusu oldu. Bu son derece önemli” dedi.

Ayrıca Bakan Koca, “81 ilimizin il sağlık müdürleriyle, bakan yardımcılarımız ve genel müdürlerimizin de katıldığı bir telekonferans görüşmesi yaptık. Mevcut ve ortaya çıkabilecek ihtiyaçları ele aldık. Bilim Kurulumuzun, üniversite rektörlerimizin tedavideki tecrübe ve tavsiyelerini paylaştık.”şeklinde ifade etti. Bakan Koca sözlerine şöyle devam etti;   “Devamında özellikle Favipiravir’i Çin daha çok entübe olan hastalar için kullanırken bizim erken dönemde kullanmamızın faydalı olabileceğini görüyoruz. Onun da özellikle yoğun bakıma geçişi düşürdüğünü ama esas yoğun bakım döneminde bizim personelimizin, çalışanlarımızın yoğun bakım pratiğinin de bunda önemli bir katkısının olduğunu görüyoruz. Her geçen gün yoğun bakımda yatan hastanın, yatış gün sayısının da azaldığını görüyoruz”

Koronavirüs aşı ve ilaç çalışmaları hızla sürerken, her geçen gün en çok takip edilen, merakla beklenen konular arasında özellikle aşı çalışmaları geliyor. Konu ile ilgili heyecanlandırıcı açıklama ise Oxford Üniversitesi Aşı Bilimi Profesörü Sarah Gilbert tarafından yapıldı. Gilbert,  koronavirüs aşısının Eylül ayında hazır olabileceğini açıkladı.

Profesör Sarah Gilbert, liderlik ettiği ekibin koronavirüs aşısını Eylül ayında geliştireceğinden “yüzde 80 oranında emin olduğunu” söyledi. Koronavirüs aşısı geliştirildikten iki hafta süre içinde insanlara uygulanabilir hale gelebilecek.

Alman İlaç ve Tıbbi Ürünler Enstitüsü (BfArM) koronavirüse karşı geliştirilen ilacın bu yıl içinde ruhsat alabileceğini açıkladı. Alman İlaç ve Tıbbi Ürünler Enstitüsü (BfArM) Başkanı Karl Broich, “Ancak şu ana dek hastalığa karşı yeterince etkili olduğu kanıtlanan bir ilaç yok” açıklamasında bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı