Gündem

Sağlık Bakanı Yeni Önlemi Açıkladı

Yaklaşık 5 ay önce başlayan covid-19 salgını kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayıldı. Korona virüs ilk başta sadece Çin’de olan bir problem iken bir anda pandemi hastalık ilan edilerek tüm ülkeleri kırmızı alarma geçirdi. Ülkemizde de ilk vaka Mart ayında görülmüştü. Neredeyse 1 ay içerisinde çok hızlı yayılan virüs için her geçen gün tedbirler arttırılıyor. En son alınan tedbir ise ‘Hayat Eve Sığar’ mobil uygulaması.

Sağlık Bakanlığı’nın son açıkladığı verilere göre ülkemizde toplam 34 bin 109 vaka mevcut. Can kaybı 720 olarak açıklanırken, bin 582 kişi de iyileşmeyi başardı. Hızlı bir şekilde ilerleyen virüs için yapılan test kiti sayısı arttırılıyor ve vatandaşlar evlerinden çıkmaması için sürekli uyarılıyor.

Virüsle Mücadelede Yeni Önlem: ‘Hayat Eve Sığar’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüs hakkında güncel bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Vakaların çok hızlı arttığını dile getiren Koca, ‘Hayat Eve Sığar’ adında bir mobil uygulamanın geliştirilmekte olduğunu duyurdu.

Daha geliştirme aşamasında olan mobil uygulama ile korona virüsün yayılma hızını düşürmeye çalışan Sağlık Bakanlığı, yeni önlem ile vakaların azalmasını umut ediyor. Bakan Koca, mobil uygulama ile hastaların dijital olarak takip edilebileceğini  bu sayede hastanın hemen uyarılarak izole edilmesinin daha kolay olacağını dile getirdi. Ayrıca uygulamada ‘Aile Takibi’ ve ‘Risk Bölgeleri’ adında kategorilerde bulunacak.

Uygulamanın yapımında ülkemizdeki üç büyük operatör ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ortak şekilde çalışıyor. Uygulama sayesinde hastalar takip edilebilecek ve hareketlilik olduğu durumda uyarı verebilecek. Uyarının tekrarlanması durumunda ise emniyete haber vereceği de özellikleri arasında. Uygulamanın önümüzdeki birkaç gün içerisinde yayınlanacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı