Gündem

Sağlık Bakanı’ndan Koronavirüs Uyarısı: Evden Çıkmayın!

Corona Virüsü salgını ile enfekte olan kişi sayısı her geçen gün daha da artıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 50’yi aşkın ülkede tespit edilen Corona Virüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de Corona Virüsü salgınının görülebileceğini belirten Bakan Koca, virüse dair pek çok açıklamada bulundu.

Corona Virüsü Çin’in Vuhan bölgesinde ortaya çıkmış olsa da artık küresel bir salgın haline geldi. Dünyanın pek çok yerinden sayısı 90.000’e yaklaşan kişide tespit edilen virüs, 3000’den fazla hastanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Corona Virüsü Türkiye’ye geldi mi gibi soruları da beraberinde getiren salgının şiddeti her geçen gün daha da artıyor. Başta İran olmak üzere pek çok sınır komşumuzda rastlanılan Corona Virüsü, Türk halkı üzerinde tedirgin bir bekleyiş yaratıyor. Her an Corona Virüsü’nün Türkiye’ye geldiğine dair bir haber göreceğinden endişelenen vatandaşla için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca detaylı bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı'ndan Koronavirüs Uyarısı: Evden Çıkmayın!

Sağlık Bakanı Corona Virüs Hakkında Konuştu

Corona Virüsü’ne dair genel bilgilerin de yer aldığı bu açıklama çok konuşulacağa benziyor. Bakan Koca, başta Çin, İran, İtalya, Güney Kore ve Irak ile uçuşların durdurulduğu ve sınır kapılarının kapatıldığı bilgisini paylaştı. Şu an 68 farklı ülkede tespit edilen virüsün 3000’den fazla kişinin ölümüne sebep olduğunu belirten Koca, 45 bin kişinin de sağlığına kavuştuğunun altını çizerek bu rakamın oldukça önemli olduğunu belirtti.

Corona Virüsü’nün Çin üzerinde yarattığı etkinin artık durağanlaşan bir seyir izlediğini belirten Sağlık Bakanı, diğer ülkelerde hızla artan vaka sayısına da değindi. Bu sayıyı daha çok önemsediğini belirten bakan, sınırlarımıza yakın topraklarda hızla artan rakamların dikkat çekici olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı'ndan Koronavirüs Uyarısı: Evden Çıkmayın!

Corona Virüsü kapan kişilerden %85’inin hastalığı mevsimsel grip gibi geçirdiğini ama geri kalan yüzde 15’lik kesimde ağır seyreden bir hastalık durumu gözlemlendiğini belirten bakan, 50 yaşına dek ölüm oranının yüzde 0,2 olduğunun altını çizdi. 

Yurt Dışından Dönenler Evden Çıkmasın

Yurt dışından yeni dönen vatandaşların Corona Virüsü riskine karşı 14 günlük kuluçka süresi boyunca evden dışarı çıkmamasını rica eden Sağlık Bakanı, bu süreç içerisinde Corona Virüsü belirtileri gösteren hastaların maske takarak sağlık kuruluşlarına başvurmalarını gerektiğini belirtti. Virüs taşımadıklarına emin olana dek insanlarla yakın temas kurmamalarının önemi üzerinde duran Bakan Koca, şu an Türkiye’de Corona Virüsü taşıyan kişilerin olabileceğini ama henüz tespit edilmediği konusuna da açıklık getirdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı