Gündem

Sağlık Bakanlığı 12 Maddelik Corona Virüs Genelgesi Yayınladı

Corona virüs, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça ciddiye alınan bir konu oldu. Son günlerde tek gündem maddesi haline gelen corona virüs ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Sağlık Bakanlığı, corona virüsle mücadele edebilmek için bütün hastanelere covid-19 ile ilgili genelge göndererek alınacak tedbirler hakkında bilgi verdi.

Corona Virüs Şüphesi Olan Hastalar Hangi Hastanelere Gidebilecek?

Belli hastaneler pandemi hastanesi olarak kullanılacak. Sağlık Bakanlığı, sağlık kurumlarına başvuran kişilerin yeni tip corona virüs tanıları kesinleşinceye dek Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf üniversitelerinin hastaneleri ve tüm özel sağlık kuruluşları tarafından kabul ve tedavilerinin yapılmasının zorunlu olduğunu belirtti.

Gönderilen genelgenin ikinci maddesinde, bünyesinde göğüs hastalıkları, iç hastalıklar uzmanı, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji hekimlerinden en az ikisinin olduğu ve üçüncü seviyede erişkin yoğun bakım yatağına sahip bütün hastanelerin pandemi hastanesi olarak kabul edileceği ve pandemi hastanelerinde corona virüs tanısı alan hastalar haricindeki hastaların hangi servis ve bakımlarda takip edileceği belirlenmelidir açıklamasına yer verildi.

Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı bölgelerde ikinci basamak yoğun bakım ünitesi olan hastaneler de pandemi hastanesi hizmetini üstlenebilecek şekilde düzenlenecek.

Ek Önlemler Nasıl Alınacak?

Genelgenin dördüncü maddesine göre, pandemi hastanesi olarak kullanılacak hastanelerde, corona virüs hastaları için bir klinik ve yoğun bakım ünitesi belirlenecek ve sadece bu hastalar için kullanılacak. Vaka artması gibi bir durumda ise hangi yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sırayla tedaviye başlayacağı belirlenecek. Tedavi gören ve tedaviye devam etmesi gereken hastaların bulunduğu onkoloji-hematoloji ve radyasyon onkolojisi klinikleri, kemik iliği nakil merkezleri ve organ nakil kliniklerinde bulunan yataklar mümkün olduğunca bu amaçlar doğrultusunda kullanılmaya devam edecek.

Hastane bünyesinde, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Pandemi Eylem Planı’na göre hareket edilerek Pandemi Genel Koordinasyon ekibi oluşturulacak.

Pandemi hastalarına ayrılan klinik ve yoğun bakım yataklarının gidiş güzergahı belirlenerek kullanılacak güzergahla ilgili bütün tedbirler alınacak.

Pandemi hastanelerinde klinik, ameliyat ve doğumhanelerde görev yapacak personelin vardiyalar şeklinde isim ve unvanları belirlenecek.

Corona Virüse Yakalanan Gebeler İçin Hangi Düzenlemeler Yapıldı?

Pandemi hastanesi olarak belirlenen hastanelerde corona virüsle ilgili vakaların cerrahi müdahalelerini yapabilmek için 1 ameliyathane odası, kadın hastalıkları ve doğum kliniği bulunan hastanelerde ise corona virüse yakalanan gebelerin doğumlarının gerçekleşeceği bir doğum odası belirlenecek ve corona virüs hastaları için rezerve edilecek.

Başhekim/mesul müdür, pandemi hastanesinin normal işleyişi aksatmayacak şekilde klinik yatakların, ameliyathanelerin ve yoğun bakımların kullanımı ve personel görevlendirmesini yapma konusunda tam yetkili olacak.

Gerektiğinde İl Sağlık Müdürlükleri bütün sağlık tesislerinde görev alan personellerin yer değişikliğini yapmak için tam yetki kullanabilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı