Gündem

Sağlık Bakanlığı Her İlin Virüs Yükünü Tespit Edecek!

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, Türkiye’nin bağışıklık haritasını oluşturmak için çalışmalar başlatıldı. İllere göre yapılan çalışma, turizm sezonu sebebiyle önem taşıyan Antalya’dan başlatıldı. Söz konusu çalışmayla beraber  il il virüs yükünün tespit edilmesiyle birlikte, hastalığın görülme sıklığının nüfusa oranı belirleneceği belirtildi.

Ülkemizde Koronavirüse karşı alınan önlemler devam ederken Sağlık Bakanlığı koronavirüsle mücadelede yeni tedbirler alabilmek için il il virüs yükünün tespit edilmesine karar verdiğini belirtti. Antalya turizm sezonu dolayısıyla pilot il seçilirken ,Antalya’da numuneleri diş hekimleri toplayacak ve test sonuçları normalleşmenin kapısını aralayacak temel unsur olacak.

Antalya’dan başlayan çalışma bütün büyükşehirlerikapsayacak ve on bin kişilik bir örnekleme modeli çıkartılacak. Hastalığın tespitinde kullanılan PCR testleri, rastgele yöntemiyle TÜİK tarafından ilin nüfusuna göre belirlenen oranlarda vatandaşlara yapılacak. Böylece hastalığın görülme sıklığı ve genel nüfusa oranı gibi veriler elde edilecek. Bu inceleme ile, rastgele ölçüm yönteminin sonuçlarının normalleşme uygulamalarında kullanılacağı belirtildi. İl pandemi kurulları bu verilerden yola çıkarak illerdeki virüs yükünün boyutuna bakarak, yayılma ihtimali hesaplanacak. Hangi ilde hangi yasakların kaldırılacağına sonuçlara göre karar verilecek. Sonuçlara bakıldığında, virüs yükünün düşük ya da yüksek olması, normalleşme sürecinde kısıtlama ve tedbirlerinseviyesini belirleyecek.

Bilindiği üzere ülkemizde iyileşen hastaların sayısı vaka sayısını geçti. Vaka ve ölüm sayısında düşüş yaşanmaya başladı. Bu başarının sebeplerini ise Sağlık Bakanı şu şekilde açıkladı;

Fark 1: Klorakin/ Hidroksiklorokine erken başlıyoruz

Ateş, boğaz ağrısı, öksürük vb şikâyetleri olan herkesi “Bir ateş düşürücü al, istirahat et, evinden çıkma” diyen ülkelerden farklı olarak hastaneye çağırıyor, test ve tetkik yaparak kuşkulandığımız durumlarda da test neticelerini bile beklemeden klorokin ile tedaviye başlıyoruz.

Fark 2: Azitromisini farklı kullanıyoruz

Klorokin tedavisine ek olarak azitromisin isimli antibiyotiği diğer ülkelerden daha bilinçli ve erken devreye sokuyoruz. Bu, başarı oranımızı etkileyen önemli bir faktör oldu.

Fark3: Favipiravir’den çok yararlandık

İlk kez Çin’de kullanılan ve orada sadece yoğun bakımdaki entübe hastaları (genel durumu ağır, solunum yetmezliği ciddi vakalara) verilen Favipiravir’i de biz çoğu zaman erken dönemde devreye sokuyoruz.

Solunum sıkıntısının daha yeni başladığı, kan oksijen yoğunluğunun yeni yeni kritik değerlere düştüğü akciğer harabiyetinin erken dönemlerinde biz Favipiravir’i hemen devreye sokuyoruz. Bu sayede ciddi bir ‘ön alma’ başarısı yakaladığımızı düşünüyoruz.

Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayısının da yoğun bakım ve entübasyon uygulanan vaka sayısının da çok daha önemlisi kaybettiğimiz insanlarımızın az olmasının önemli bir nedeni de kanaatimce bu ‘ön alma stratejisi’dir.

Fark 4: Yoğun oksijen desteği veriyoruz

Bilinenden ve rutin uygulamalardan farklı olarak solunum sıkıntısı çeken hastalarımıza çok erken dönemde yüksek basınçlı oksijen tedavisi desteği uyguluyoruz. Farklı ve öncü ön alma stratejilerimizden biri de bu. Bu farklı uygulama sayesinde solunum yetmezliğinden kaybettiğimiz vaka sayımızda çok şükür ciddi bir azalma oldu.

Fark 5: Hastanın pozisyonunu değiştirmek çok işe yaradı

Kandaki oksijen yoğunluğunu arttırabilmek için uyguladığımız yüksek basınçlı oksijen desteği yanında ikinci ve farklı bir seçeneği daha devreye soktuk: Ağır solunum sıkıntısı yaşayan yoğun bakım hastalarını yüzükoyun yatırarak, akciğerdeki oksijen/karbondioksit değişimini kolaylaştırdık.

Bu basit pozisyon değişimi sayesinde daha fazla akciğer alanında oksijen değişiminin gerçekleştiğini ve kandaki oksijen yoğunluğunun memnuniyet verici seviyelere yükseldiğini tespit ettik. Bizim daha salgının başından beri uyguladığımız bu basit uygulamayı pek çok ülke daha geçtiğimiz hafta devreye sokmayı akıl etti!’şeklinde açıklama yaptı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı