Gündem

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Sağlık Bakanı bir önceki Bilim Kurulu Toplantısının ardından 32 bin sağlık personeli alınacağı açıklamıştı. Başvurular bugün başladı.

32 bin personel alımı için başvurular ÖSYM üzerinden yapılacak.

Tercih yapanların başvuru yapıldığı gün itibariyle lisans, önlisans veya ortaöğretim alan/programından mezun olunması zorunludur. Tercihlerin geçerli olabilmesi için kurallara uygun yapılması gerekmektedir. Son başvuru tarihi ise 1 Nisan.

32 bin personel,,11,000 hemşire, 1.600 ebe, 4.687 sağlık teknisyeni, psikolog,sosyal çalışmacı,biyolog,odyolog,çocuk gelişimci,diyetisyen,fizyoterapist,iş/uğraşı terapisti,dil/konuşma terapisti şeklinde alınacak.

Başvuru şartları

  • Bu kılavuzda bulunan sözleşmeli pozisyonları tercih eden adayların, 657 sayılı Kanunun 4 üncü  maddesinin (B) fıkrası ile aynı Kanunun 48 inci maddesindeki şartları taşımaları gerekmektedir.
  • 657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi gereğince mavi kart sahibi olup mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı adaylar ve yabancı uyruklu adaylar tercihte bulunamayacaktır.
  • KPSS 2019/4, KPSS 2019/7 ve KPSS 2020/4 Tercih Kılavuzunda belirtilen sözleşmeli pozisyonlara yerleşenlerin, bu kılavuzda belirtilen sözleşmeli pozisyonları tercih etmeleri sistem tarafından engellenecektir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alanlar ile 65 yaşını doldurmuş olanlar göreve başlatılmayacaktır.
  • Durumu “Başvuru Genel ve Özel Şartlarına” uygun olmayan adaylar ile yerleştirildiği sözleşmeli pozisyonun niteliklerini taşımayan, aranan nitelik ve şartları taşıdığı halde istenen belgeleri süresi içerisinde teslim etmeyen adaylar, göreve başlatılmayacaktır.
  • ODYOLOG, PERFÜZYONİST, DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ, SAĞLIK FİZİKÇİSİ pozisyonlarını, ilgili alanda yüksek lisansı/doktorası bulunduğundan tercih etme hakkı olan adayların tercih ekranında ilgili seçeneği işaretlemeleri gerekmektedir. İlgili seçeneği işaretleyen adayların ilgili sözleşmeli pozisyonları tercih etmelerine izin verilecektir.
  • Adayların verdikleri beyanlarının sorumluluğu kendilerine aittir. Bu alanda yanlış, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunan adaylar,  yerleştirmeden doğan tüm haklarını kaybedeceklerdir. Yanlış, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunan adayların, yerleştirilseler dahi Sağlık Bakanlığınca atamaları yapılmayacaktır.

Yerleştirmede ilk tercihlerine yerleşemeyenler ikinci tercihlerine, ikinci tercihlerine de yerleşememeleri halinde bir sonraki tercihlerine yerleştirmek suretiyle bir esas gözetilecektir.

Yerleştirme ÖSYM üzerinden yapılacak ve sonuçlar ÖSYM’nin online sitesinden açıklanacaktır. Son başvuru tarihi ise 1 Nisan.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı