Gündem

Sağlık Bakanlığı’ndan Online Corona Virüsü Testi

Corona Virüsü tüm dünyayı sarmasının ardından Türkiye’de de can almaya başladı. Sağlık Bakanlığı virüs hakkında birçok bildiri ve önlem metni yayınladı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda halkı, herhangi bir belirti gördüklerinde en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirdi. Corona Virüsü için eklenen yeni önlem ise online virüs testi yapılabilmesi.

Corona Virüsü İçin Online Test

Sağlık Bakanlığı Corona Virüsü hakkında gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekledi. Halkı hastalık belirtileri konusunda sürekli uyaran Sağlık Bakanlığı, hazırladığı online test ile Corona Virüsünün önüne geçmeyi hedeflemekte. Test 4 adımdan oluşuyor. Bilgileri doğru ve kesin bir şekilde işaretlemeniz Corona Virüsü erken teşhisi için oldukça önemli.

Test Nasıl Uygulanıyor?

Corona Virüsü testine başlamanız için https://koronaonlem.saglik.gov.tr/ internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Giriş bilgileri olarak T.C. kimlik numaranız, baba adınız, doğum yılınız ve başına sıfır eklemeden telefon numaranız gerekmektedir. Test 4 aşamadan oluşmaktadır. Sırayla verilene sorulara gördüğünüz belirtileri işaretleyerek sonuca ulaşabilirsiniz. Test esnasında öncelikle son 1 ay içerisinde en çok bulunduğunuz il sorulmaktadır. Ardından ‘Sağlık sektöründe mi’ çalışıyorsunuz sorusu ekrana geliyor. Yakınlarınızda hastalık belirtisi gösteren insanlar olup olmadığı da sorulara ekleniyor. Son zamanlarda gerçekleştirdiğiniz seyahatler de Corona Virüsü tespit edilmiş bir ülkede bulunmuş olmanız ihtimaline karşı soruluyor. Testin ilk bölümü ‘Son zamanlarda sağlık merkezine gittiniz mi?’ sorusu ile son buluyor.

Teste devam etiğinizde hali hazırda yaşadığınız herhangi bir kronik rahatsızlık var mı sorusu ile karşılaşılıyor. Testte bulunan kronik rahatsızlıklar arasında, diyabet hastalığı, yüksek tansiyon, kronik karaciğer hastalığı, karaciğer, böbrek, kalp, genetik rahatsızlıklar, düzenli romatizma ilacı ya da ağrı kesici kullanımı, kan kanseri, diğer kanser türleri, kemoterapi, bağışıklık sistemi bozukluğu, kortizon tedavisi bulunmakta.

Kronik hastalıkların ardından son 14 günde yaşanan solunum yolları hastalıkları (nezle,grip,zatürre vb.) olan birisiyle temasa geçtiniz mi sorusu yer alıyor. Son olarak Corona Virüsü belirtileri içinde olan yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, göğüs sıkışması, burun akıntısı, vücut ağrıları, halsizlik, ishal ve mide bulanması belirtilerini sormakta.

Testin Sonucunda Ne Çıkıyor?

Testin sonunda beyan ettiğiniz bilgiler doğrultusunda koronavirüs ile karşılaşmış olma olasılığınız düşük ya da yüksek olarak iki farklı sonuç çıkmakta. Sonucunuzun düşük çıkması durumunda “14 gün kuralını uygulamaya devam ediniz.” ibaresi ekrana gelmekte. Sağlık Bakanlığı aynı zamanda durumuzda herhangi bir değişiklik olursa testi tekrar ediniz uyarısını da test sonunda yayınlamakta.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı