Gündem

Sağlık Çalışanlarına ‘Şiddet Hayır’ Yasası Çıktı!

Corona virüs ile mücadelede vatandaşlarımız bu mücadeleyi evde kalarak gerçekleştiriyor. En etkili mücadele yolu elbette evde kalmak ama bu mücadelenin baş aktörlerinin sağlık çalışanları olduğunu her zaman söylüyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün sağlık çalışanlarımız için büyük bir adım attı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir önceki bilim kurulu toplantısında bu ricayı, bu talebi milletvekillerine bizzat seslenerek ifade etmişti. 5 siyasi parti ortak önerge verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Yükseköğrenim Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin düzenlemeler görüşülüyordu. Sağlık çalışanlarına ilişkin şiddetin önlenmesine dair yasa teklifinin de dün akşam itibari ile eklendiğini söyleyebiliriz. Yani bu ne anlama geliyor? Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet girişimlerinde cezaların yüzde elli oranında arttırılması öngörüsü yasalaştı.


Yapılan düzenlemeye göre uygulanan cezalar ertelenmeyecek. İlk olarak değişiklik CHP Millet Vekili Ali Şeker tarafından gündeme getirilmişti fakat 7 Nisan günü AKP ile MHP tarafından uygun görülmeyerek reddedilmiştir. Bu durum da mecliste gerginliklerin yaşanmasına neden olmuştur. Aradan bir gün geçtikten sonra AKP ve MHP yasa teklifini sundu.


Dün Mecliste olan 5 siyasi partinin ortak kararı ile ” Sağlıkta şiddetin önlenmesi ” ne ilişkin düzenleme Yükseköğretim Kanunu’na eklenmiştir.
Yeni düzenlemeye göre kamu ya da özel sağlık çalışanlarına görevleri sebebiyle işlenen tehdit etme, kasten yaralama, hakaret, görevi yaptırmamak için direnmek gibi suçları işleyen kişilere uygulanacak cezalar yüzde elli oranında arttırılması kararı alındı.


Belirtilen suçlarda Türk Ceza Kanunu’nda yer alan hapis cezasının ertelenmesi gibi bir durum söz konu bile olmayacak.


Sağlık Bakanı böyle bir kanunun çıkmasının kendilerine güç vereceğini belirtmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı