Gündem

Sağlık Kuruluşlarına Girişlerde Yeni Zorunluluk!

Sağlık Bakanlığınca valiliklere yazı gönderildi. Buna göre sağlık kuruluşlarına girişlerde maske zorunluluğu getirildiği açıklandı. Koronavirüs kapsamında alınan tedbir ve kararlara her geçen gün her geçen saat yenileri ekleniyor. Son olarak Sağlık Kuruluşlarına giren herkesin maske takması zorunlu hale geldi.

Son alınan karar, yasak ve zorunlulukları hatırlayacak olursak;

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda 20 yaş ve altının sokağa çıkması yasaklanmıştı. Sokağa çıkma yasağını uygulamayanlara ise adli ve idari ceza uygulanacağı açıklanmıştı. Ancak sonrasında yayınlanan ek genelgeler ile bazı istisnai durumlar belirtildi. 20 yaş altı için de ek genelge yayınlandı. Buna göre 18-20 arası yaş kamuda çalışanlar ve özel sektörde düzenli çalıştığını belgeleyenler ve mevsimlik tarım işçileri yasaktan muaf oldu. İçişleri Bakanlığı Giriş-Çıkış Yasakları ile ilgili valiliklere ek bir  genelge gönderdi. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre Zonguldak ve 30 şehrin giriş-çıkışları kapatılmıştı. Fakat İçişleri Bakanlığı’nın ek genelgesine göre taburcu olanlar, birinci derecede yakın akarabası vefat edenler ve terhis olanlar izin belgesi alabilecek. Koronavirüs ile mücadele kapsamında gün geçtikçe çeşitli tedbirler ve kararlar alınmaya devam ediliyor. Son alınan karara göre bilindiği üzere daha önce 65 yaş ve üstü için getirilen sokağa çıkma yasağı dün itibariyle 20 yaş ve altı için de uygulanmaya başlandı.Konuyla ilgili dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya şu şekildeydi; Sokağa çıkma kısıtlamasını da 20 yaş altına çektik. 1 Ocak 2000 doğumlulardan sonrası da bu geceden itibaren sokağa çıkamayacaktır.”

Tüm il ve ilçelerimizde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat 24:00’den itibaren geçici olarak yasaklanacaktır. Tüm illerde 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren şehir içi hareketliliğinin en aza indirilmesi için alınması gereken ilave tedbirlerin, İl Pandemi Kurulunda görüşülmesi, İl Pandemi Kurulunca tavsiye edilen hususların İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarında karara bağlanarak uygulanmaya derhal başlaması sağlanacaktır. İl ve ilçelerimizde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerine vatandaşlarımız ve çalışanlar maske ile gireceklerdir. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerli olacaktır. İl ve ilçelerimizde meydanlarda sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşlarımızın ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürümelerine dikkat çekilecektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı