Gündem

Sahte Dezenfektanlara Dikkat!

Sahte dezenfektan üretimi yaptığı, halkın sağlığıyla oynadığı tespit edilen beş kişi gözaltına alınırken 4’ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 1’i ise serbest kaldı.

Coronavirüs’ün ülkemizde de görülmeye başlamasının ardından özellikle el dezenfektanlarına olan ilgi arttı. Bunun üzerine dezenfektan yapımında hile yapan ve sahte dezenfektan üertimi yapan 5 kişi tespit edildi ve 4’ü tutuklandı.

Sahte Dezenfektan Üretenler Tutuklandı

Emniyet Müdürlüğü Koronavirüs Fırsatçılarıyla İlgili Sıkı Tedbirler Alıyor

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekibi, coronavirüs salgını nedeniyle yoğun ilgi gösterilen dezenfektan ürünlerinin sahte üretildiği ve halkın sağlığını tehdit ettiği bilgisine ulaştı. Daha önce kaçakçılık suçundan hakkında işlem yapılan bir kişi önderliğinde 5 kişilik bir ekibin sahte dezenfektanları ‘orijinal’ göstererek piyasaya sürmeye çalıştıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerden 4’ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Yapılan aramada ,325 litre sahte etil alkol katkılı el dezenfektanı, ,10 litre yeşil ve turuncu renkli kimyasal sıvı madde, 1 alkol derece ölçer cihazı, , 75 litre etil alkol, 3 litre gliserin, 40 boş bidon, 4 bin 245 plastik bidon kapağı, 1160 hologram, 1 plastik bidon imalat kalıbı, 700 bidon tıpası, 2 huni, 2 hortum, 1356 çeşitli markalara ait etil alkol etiketinin ele geçirildiği öğrenildi.

Sahte Dezenfektan Üretenler Tutuklandı

Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Coronavirüs ile mücadelede en etkili yöntem ellerin temizliğine dikkat etmek. Su ve sabun ile birlikte el dezenfektanları da Coronavirüs’e karşı korunmak için oldukça önemli yer teşkil ediyor. Fakat sahte dezenfektanlardan da kaçınmak gerekiyor. Virüsten korunmak için sağlığı olumsuz etkileyecek bazı ürünlere yönelmek işleri daha da zorlaştıracaktır. Bu sebeple kullanılan her ürünün orijinal olup olmadığına dikkat etmek ya da evde yapılacak doğal yöntemleri denemek en doğru seçim olacaktır. Evde sadece birkaç basit malzeme ile el dezenfektanı kolaylıkla yapılabilir.

Evde El Dezenfektanı Yapmanın En Kolay Yolu

Yarım çay kaşığı lavanta yağı, 3 damla okaliptus yağı, 2 damla çay ağacı yağı, 2 yemek kaşığı beyaz sirke,bir tatlı kaşığı boraks,2 barsak sıcak su el dezenfektanı yapmak için yeterli olacaktır.

Sahte Dezenfektan Üretenler Tutuklandı

Yapılışı;

Bütün malzemeler bir kabın içinde yeterince karıştırılmalıdır. Sonrasında püskürtme özelliği olan bir sprey şişesinin içine konulup çantada ve cepte taşınabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı