Gündem

Sahte Koronavirüs Haberleri Emniyeti Harekete Geçirdi

Koronavirüs salgını hızını hiç kesmeden yayılmaya devam ederken, virüsün tüm komşu ülkelerde görülmesi Türk halkı üzerinde büyük tedirginlik yaratıyor. Corona Virüsü salgınına dair duyulan endişeler, asılsız haber paylaşımlarıyla daha da artıyor. Konu üzerine harekete geçen Emniyet Genel Müdürlüğü, halkı paniğe sokma sebebiyle Corona Virüsü’nün Türkiye’de tespit edildiğine dair gerçeği yansıtmayan paylaşımlar yapan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını belirtti.

Corona Virüsü salgını tüm dünyanın gündeminde yer alıyor. Her an güncellenen rakamlar, salgının ne denli büyük ve önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Çin’in aldığı katı önlemler sayesinde başta Wuhan olmak üzere Çin’in diğer bölgelerinde salgının yayılma hızı üzerinde yavaşlama görülürken, İran ve İtalya’da büyük hızla artan vakalar yalnızca komşu ülkeleri değil, tüm dünyayı tedirgin ediyor. Bu endişelere rağmen günlük hayatına devam eden ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

Türkiye’de Corona Virüsü Bulunduğuna Dair Asılsız Paylaşımlar Yapılabiliyor

Koronavirüs salgını sebebiyle büyük panik yaşayan halkı korkutmak amacıyla kimi sosyal medya paylaşımları yapılabiliyor. Bunların en başında Whatsapp grupları ve kimi sosyal medya platformları üzerinden paylaşılan bazı görüntüler ve ses kayıtları geliyor. Virüsün tespit edildiğine fakat saklandığına dair yapılan bu paylaşımlar, halkta büyük gerginliğe neden oluyor ve vatandaşların günlük hayatlarını olumsuz yönde etkiliyor.

Sahte Koronavirüs Haberleri Emniyeti Harekete Geçirdi

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalar asılsız Corona Virüsü paylaşımlarını engellemek adına önem taşıyor. Ülkemizde tespit edildiği iddia edilen Corona Virüsü’ne dair yapılan paylaşımları engelleme amacı güden emniyet, bu ve benzeri asılsız paylaşımların yapılması durumunda bu paylaşımları yapan kimselerin en kısa sürede tespit edilip ilgili makamlara sevk edileceğini bildirdi.

Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı ekiplerinin konuyla ilgili olarak 7 gün 24 saat çalıştıklarının belirtildiği açıklamada, halkı korku ve paniğe sürükleme amacıyla gerçeği yansıtmayan paylaşımların kamu düzenini bozmayı amaçladı söylendi. 

Corona Virüsü Güncel Rakamlar

Türkiye’de şu an için tespit edilen bir Corona Virüsü vakası yok. Corona Virüsü dünya çapında toplam 102.469 kişiye bulaştı. Bu kişilerin 3.491’i hayatını kaybederken aralarından 57.444 kişi de virüs kaynaklı enfeksiyonu yenerek sağlığına kavuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı