Gündem

Salgın Sonrası Normalleşme İçin Kriterler Belli Oldu!

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini hız kesmeden devam ettirirken Türkiye’de bu süreçten nasibini almıştı. İlk günden bu yana sürecin ciddiye alınması ve gerekli önlemlerin alınması nedeniyle salgınla mücadele hız kesmeden devam ediyordu.

Salgının kontrolden çıkmasını engellemek için sıkı önlemler alındı. Sosyal alanların tamamen kapatılmasına karar verildi. Bununla birlikte hafta sonları sıcak havayı fırsat bilerek vatandaşın sokağa çıkma durumunu engellemek için bu süreç içerisinde hafta sonları geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı getiriliyor. Bu süreç içerisinde 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlar için sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Pek çok il için giriş ve çıkışlar durduruldu. Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarının iptal edilmesi de bu sürecin bir parçası olarak görüldü. Son dönemlerde vaka sayılarının düşmesi, ölüm oranlarının küçük miktarlarda da olsa azalması iyi bir işaret olarak değerlendirildi. Alınan önlemlere itibar edilmesi ve sürecin kontrol altına alınması halinde Mayıs sonu ülkede normalleşme sürecinin başlaması bekleniyor.

Normalleşme Hangi Şehirlerden Başlayacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca süreç hakkında detaylı açıklamalar yapmaya devam ediyor. Bu süreç içerisinde normalleşmenin kademeli olarak devam edeceği belirtildi. Bu durumda 5 gün boyunca hiç yeni vakanın görülmediği şehirlerde normalleşmenin başlaması planlanıyor. Mayıs sonuna doğru yapılacak olan gözlemler ve incelemeler neticesinde bu şehirlere karar verilecek. Vaka ve ölüm sayısının en fazla yaşandığı İstanbul şehrinde ise sıkı denetimler ve gözlemler devam edecek.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı