Gündem

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Kolonya Kararı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank kolonya üretimini artırma amacıyla açıklamada bulundu: benzine yüzde 3 oranında etanol karıştırma zorunluluğu 3 aylığına askıya alındı. Petrol rafinerilerindeki etanol kullanımı azaltılacak ve koronavirüs ile  mücadelede oldukça önemli olan kolonya ve dezenfektan üretimi artırılacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın açıklaması ile koronavirüse karşı mücadelede en etkili yöntemlerden biri olarak görülen kolonya üretiminin artacağı belirtildi.

Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Kolonya Kararı

Kolonya Üretimi Artırılacak

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Koronavirüs toplantısında alınan kararlardan biri de  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, benzine yüzde 3 oranında etanol karıştırma zorunluluğunun 3 aylığına askıya alındığını ifade etti. “Böylece rafinerilerin etanol talebinin azalmasıyla son günlerde koronavirüse karşı yoğun talep gören kolonya ve dezenfektan üretiminde etil alkol ihtiyacı karşılanacak ve bunların üretimi artacak” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınacak tedbirlerin kararlaştırıldığı toplantının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan da bir hamle geldi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan (EPDK) kolonya ve dezenfektan ihtiyacının karşılanması için talepte bulunuldu. Bu talebin ardından EPDK, benzin türlerine etanol karıştırılması ile ilgili yükümlülükleri 13 Haziran’a kadar askıya aldı.

Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Kolonya Kararı

Bunun üzerine Bakan Varank “Bu karar nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez ile EPDK’ye çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Varank açıklamasında koronavirüs ile mücadele için dezenfektan ve kolonya üretiminin artacağını, virüsten korunmak için tüm tedbirlerin alındığını ve temizlik ürünleri ile ilgili fiyat spekülasyonlarının önüne geçileceğini ifade etti.

Türkiye’de Koronavirüs Salgınına Dair Son Durum

Sağlık Bakanı Fahtettin Koca’nın kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de ikinci koronavirüs vakasına rastlandı. Hastanın koronavirüs’e yakalanan ilk kişinin yakın çevresinden olduğu belirtildi. Bakan Koca, “Virüsün olası yayılımını bu sınırlar içinde tutabilmek için gerekli tedbirlere başvurduk. Sorunun üstesinden birlikte geleceğiz” diye belirtti.

Son olarak okulların tatil edilmesine ve tatilin ardından eğitime  bir süre uzaktan eğitim ile devam edilmesine karar verilmişti. Ayrıca Nisan ayı sonuna kadar spor müsabakaları seyirsiz yapılacak. Kültür sanat etkinliklerinin iptal edilip edilmeyeceği içinse henüz net bir bilgi yok. Okul, metrobüs, otobüs ve camiilerin eş zamanlı olarak dezenfekte edilmesine ise devam ediliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı