Gündem

Şehirler Arası Seyahat Yasağı Bitti Mi?

Corona virüs salgını çerçevesinde 30 büyükşehir ve Zonguldak’a iller arası seyahat kısıtlaması iki hafta önce getirilmişti.Vatandaşlar yasağın ne zaman biteceğini merakla beklerken diğer yandan da seyahat belgesinin nasıl alınacağını araştırmaktadır.

Ülkemizde corona virüs salgını tedbirleri içinde alınmış olan sokağa çıkma kısıtlaması İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanmıştı.Şehirler arası seyahat yasağı getirilmesi ardından çıkışlar izne tabii tutuldu.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI BİTTİ Mİ?

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliklerine seyahat yasağı ile ilgili göndermiş olduğu genelgede şehirler arası yolculuklara kısıtlama getirildiği belirtilmişti.Bu kısıtlamaya göre seyahat izin belgesi bulunmayan yada yasağa uymayan 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlara idari para cezası uygulanmaya başladı.Şuan için kısıtlamanın ne zaman biteceği hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmadı.

Seyahat yolculuk kısıtlaması hakkında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy”Nisan ayı sonu mayıs ayı başında verilerde kırılmalar olacağını öngörmekteyiz.Mayıs ayının sonuna doğru sosyal hayatın normalleşmesinin mümkün olacağını düşünmekteyim.Durum bu şekilde devam ederse mayıs ayı sonuna doğru turizmin de başlayacağına eminim” açıklamalarını yapmıştı.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

1- E-devlet sistemi üzerinden seyahat izin belgesi çıkarmak isteyen kişi ilk önce sisteme giriş yapmalıdır.

2- Giriş yapma işleminden sonra sistemde bulunan İçişleri Bakanlığı bölümüne gelip ‘‘e-Başvuru’‘ kısmına gelerek “Seyahat İzin İşlemleri” bölümünü seçmesi gerekmektedir.

3- Seyehat izin işlemlerinin seçilmesinden sonra “Özel araçla seyahat izin belgesi” yada “Otobüs seyahat izin belgesi” seçeneklerinden yolculuğu nasıl yapacaklarına dair olan seçeneği seçmelidir.Seçtikten sonra “alt başvuru türü” ile gösterilen bölüme bulundukları şehrin valiliğini yazmaları gerekir.

4- Son olarak vatandaşlar sisteme iletişim adresi, iletişim bilgileri, başvuru metni, başvuru belgesi, gitmek istedikleri il, gidilecek adres ve gidiş- dönüş tarihi gibi bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurarak işlemlerini tamamlayabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı