Gündem

Selçuk Bayraktar’dan Yerli Solunum Cihazı Paylaşımı

Corona virüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Sağlık sistemlerini altüst eden virüs, halk sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor.

Corona virüsün en çok akciğerlere zarar verdiği bilinen bir gerçek. Bazı ülkelerde yeterince solunum cihazı olmadığı için kurtarılabilecek hastalar bile ne yazık ki hayatını kaybedebiliyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de solunum cihazı konusu ciddiye alınıyor.

İlk Deneme Prototipi Paylaşıldı!

Çin’de ortaya çıkmasının ardından 3 ay içinde tüm dünyaya yayılan ve gün itibariyle 750.000’den fazla kişiye bulaşan corona virüs nedeniyle ülkelerin sağlık sistemleri ciddi sıkıntılar yaşıyor. Virüsün yoğun görüldüğü ülkelerde yoğun bakım servisleri dolmuş durumda ve birçok ülkede tıbbi malzeme sıkıntısı yaşanıyor. Corona virüs tedavisinde çok önemli bir yer tutan solunum cihazları konusunda da büyük bir sıkıntı söz konusu.

İtalyan otomobil üreticilerinin solunum cihazı üretebileceklerini belirtmesinin ardından Amerika’da da Ford ve General Motors benzer bir süreç başlatmıştı. Türkiye’de de yerli bir solunum cihazı yapıldı. Tasarımı Biosys Biyomedikal’e ait olan solunum cihazı Sağlık Bakanlığı’na devredilmişti.

Türkiye’de birçok firma, solunum cihazı üretme konusunda farklı girişimlerde bulunuyor. Bu girişimlerden bir tanesi önemli bir yol kat etti. Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla yerli solunum cihazı seri üretiminin ilk deneme prototipini paylaştı.

İlk Cihazlar 15 Nisan’a Yetiştirilmeye Çalışılıyor.

Selçuk Bayraktar’ın kardeşi, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, birkaç gün önce solunum cihazlarıyla ilgili seri üretimin başladığını ve ilk cihazların 15 Nisan’da teslim edilmek üzere yetiştirilmeye çalışıldığını açıklamıştı. Yerli solunum cihazlarıyla alakalı 100’e yakın mühendisin çalışma yaptığını belirten Bayraktar, “Korona virüsü birlikte yeneceğiz.” açıklaması yapmıştı.

Haluk Bayraktar, yerli solunum cihazının Baykar, Aselsan, Biosys ve Arçelik’in bünyesindeki mühendislerden oluşan bir takımla yapılan ortak çalışmayla üretildiğini belirterek Selçuk Bayraktar’ın başlattığı kampanyayla şimdiden 1000 adetten fazla solunum cihazının Aselsan, Tusaş, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ve Baykar tarafından sipariş edilip, Sağlık Bakanlığı’na hibe edildiğini söyledi.

Bayraktar ayrıca, corona virüs salgını için milli seferberlik ruhuyla yürütülen destek çalışmalarından birinin de robotik tanı kiti olduğunu, çalışmalar tamamlanınca aynı anda birçok testin hızlı bir şekilde sonuçlanacağını ve bu çalışma için SAHA İstanbul üyelerinin CNC üretim kapasitelerinden faydalanılacağını belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı