Gündem

Semt Semt Koronavirüs Risk Haritası Yayınlandı!

Sağlık Bakanlığı, “Hayat Eve Sığar” uygulamasına güncelleme yaptı. Son güncellemeye göre  kullanıcılar yalnızca yakın çevresindeki değil, diğer tüm illerdeki vaka yoğunluklarını da görebilecek. Belirtilen haritalardaki kırmızı renkli alanlar vakaların yoğunluğunu gösteriyor.

Hayat Eve Sığar uygulaması, her gün kullanıcılara sağlık bilgilerini soruyor. Kullanıcılar, ‘ailem’ bölümüne ekledikleri kişilerden herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarılıyor. Uygulamada, koronavirüsü testi pozitif olan kişilerin yoğun olarak bulundukları bölgeler ve alanlar da gösteriliyor. Uygulamada telefon numarası doğrulaması yapılıyor ve adım adım sorulan soruları cevaplayıp, korona virüs hastalığı ile ilgili şikayet ve semptomlara göre nasıl davranılması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi noktalarda görüntülenebiliyor.

Semt Semt Koronavirüs Risk Haritası Yayınlandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulan ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması hayata geçti. Koronavirüsten korunmak için geliştirilen “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması, mobil uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilerek, kişiyi ve çevresindekileri koronavirüsten koruyabilecek. Kişinin konum bilgilerine izin vermesiyle beraber, uygulama kişileri riskli bölgelere yaklaştığında uyaracak.

Semt Semt Koronavirüs Risk Haritası Yayınlandı!
Semt Semt Koronavirüs Risk Haritası Yayınlandı!

Uygulamada koronavirüs testi de yapılıyor. ‘Yeni başlayan 38 derece üzeri ateş, yeni başlayan kuru öksürük, yeni başlayan nefes darlığı, yeni başlayan tat, koku kaybı’ gibi semptomlar var ise bunlardan birinin işaretlenmesi gerekiyor. Aile bireylerinin takibinin yapılabilmesi de uygulama ile mümkün. ‘Ailem’ sekmesine özelliğin eklenmesiyle bu mümkün olabiliyor.

Semt Semt Koronavirüs Risk Haritası Yayınlandı!
Semt Semt Koronavirüs Risk Haritası Yayınlandı!
Semt Semt Koronavirüs Risk Haritası Yayınlandı!

Kişinin konum bilgileriyle birlikte kişiler koronavirüs açısından riskli bölgelere yaklaştığında uyarılıyor. ‘Evde izolasyonun düşük-yüksek olduğu bölgedesiniz”, “Orta-yüksek riskli bölgedesiniz” “Enfekte yoğunluğun orta-yüksek olduğu bölgedesiniz’ gibi uyarılar ile uygulama kişiyi yönlendiriyor.

Semt Semt Koronavirüs Risk Haritası Yayınlandı!

Uygulama geliştirilerek kişilerin koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerle temas halinde olup olmadığını kontrol edebilecek, kişileri buna göre uyarabilecek.

Semt Semt Koronavirüs Risk Haritası Yayınlandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Hayat Eve Sığar’  uygulamasını duyurmuş ve uygulama hakkında şunları söylemişti;

Sağlık Bakanı Koca, “Evde izole edilmesi gerekenleri dijital yöntemle takip edeceğiz. Gerektiğinde hemen uyaracağımız sistemin hazırlıklarını tamamladık.” Şeklinde açıklama yaptı. Bakan Koca dijital yöntemi detaylı anlattı;

 • ‘Vakaların evde olup olmadığını görmek üzere çalışma yaptık. 3 operatör ve btk’nın yürüttüğü bir çalışma. Bir aplikasyon geliştirildi hastalar bunu indirmek zorundalar, anlık takip edilen bir sisteme geçmiş bulunuyoruz. Bu sistemle hastaya evde izole olması gerektiğini hatırlatan bir mesaj iletilecek.
 • İnsanlık nice büyük tehlikelerin üstesinden geldi.
 • Süreçte olumlu gözlemlerimiz var. İstikrar kazanması halinde kamuoyu ile paylaşacağız.
 • Herkes kurallara uysun’ dedi ve ekledi;
 • ‘Bütün bu risklere karşı tek çözüm izolasyondur.
 • Hastalığın seyrinde akciğer tutulumu, solunum yetmezliği dikkat çekiyor.
 • Son günlerde akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında düşüş sağladık.
 • Dünyanın bu konudaki refleksini beklemeksizin ilacı temin edip ücretsiz hastalara ulaştırdık.
 • Hasta sayısına göre kayıp oranlarımız sınırlı seyrediyor.
 • Sağlık sistemimizin gücü hepimize güven verecek düzeydedir.
 • Farklı alternatif tedaviler için çalışmalar devam etmektedir.
 • Kök hücre ve antikor tedavileri üzerinde çalışmalar devam ediyor.
 • Aşı çalışmaları da devam etmektedir.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı