Gündem

SGK Tahsis Numarası Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

SGK tahsis numarası, emekli maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenilen kişileri tanımlamak için kullanılan numaradır. Emekli tahsis numarası da denilen SGK tahsis numarası ile maaş sorgulama işlemleri yapılabiliyor. SGK üzerinden yapılan işlemlerin hızlandırılmasına yarayan bu numaranın nasıl öğrenildiği merak ediliyor.

Her emeklinin özel bir SGK tahsis numarası bulunmaktadır. E-Devlet üzerinden sorgulanabilen SGK Tahsis Numarası emekli maaşının ne zaman alınacağını, ikramiyelerin ne zaman yatırılacağını da sorgulamaya yarıyor.

E-Devlet üzerinden sorgulama yapılabilmesi için sisteme giriş yapmak gerekiyor. Sonrasında SGK’nın hizmetleri arasında evrak takibi sorgulaması ile SGK Tahsis numarası öğrenilebilir. Ayrıca www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden Sosyal Sigortalar Kurumunun işlemler menüsü kullanılarak da SGK tahsis numarası öğrenilebilir. Bu menüden emeklilik işlemleri seçeneği tıklanılarak evrak takibi ya da evrak sorgulatması yapılıp tahsis numarası öğrenilebilmektedir.

Bu ay araştırılan konuların en başında emekli ikramiyesi ve Ramazan Bayramı ikramiyesi yer alıyor.  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2020 emekli bayram ikramiyelerinin Nisan ayında yatırılacağını açıklamıştı. Sokağa çıkma yasağı bulunan emeklilerin maaş ödemeleri ise evlerinde gerçekleşecek. Emekli Sandığı emeklileri tahsis numaralarına göre 1-5 Nisan’da ödemelerini alabilecekler.

Bayram ikramiyelerinin SSK emeklilerine  7 ila 10 Nisan arasında, Emekli Sandığı emeklileri ve Bağ-Kur emeklilerine ise  11 Nisan’dan itibaren ödenme yapılacak. Bakan Selçuk “Buna göre ikramiyeler, 4a (SSK) kapsamında olanlara tahsis numarasının son rakamına göre 17-18-19 olanlar için 7 Nisan; 20-21-22 olanlar için 8 Nisan; 23-24 olanlar için 9 Nisan, 25-26 olanlar için 10 Nisan’da, 4b (Bağ-kur) ve (Emekli Sandığı) kapsamında olanlara ise 11 Nisan’da ödenecek. Yaklaşık 12 milyon emeklinin Ramazan Bayramı ikramiyeleri 7-11 Nisan tarihleri arasında ödenecek.” şeklinde açıklama yaptı.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’da ‘500 bin liranın altındaki konutlarda asgari peşinat %10’a düşürüldü. Asgari ücret desteğine devam edilecek. Mevzuatımızdaki uzaktan çalışmanın etkin olması sağlanacak. Kısa çalışma ödeneği devreye alınacak. En düşük emekli maaşı 1500 lira oldu. Emekli bayram ikramiyesi Nisan ayında verilecek. Aile çalışma ve sosyal hizmetler, ihtiyaç sahibi ailelere yardım için 2 milyar lira bütçe ayıracak.’şeklinde açıklama yapmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı