Gündem

Singapur Coronavirüs Takip Uygulaması Geliştirdi

Corona Virüsü için ülkeler kendi tedbirlerini ve uygulamalarını geliştirmeye başladılar. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan online Koronavirüs testinin ardından dünya çapında yeni gelişmeler meydana geldi. Singapur, Corona Virüsü (covid-19) salgınını önlemek için mobil uygulama geliştirdi.

Corona Virüs Uygulaması: TraceTogether

Singapur, gittikçe artan Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında TraceTogether isimli uygulamayı geliştirdi. Uygulamanın genel amacı Corona Virüs teşhisi konulan bireylerin, bilgilerinin kayıt altına alınması ve diğer insanların bu konuda uyarılmasıdır. Şu an uygulama yalnızca Singapur numarası olan telefonlara indirilebiliyor. Gelecek zamanda diğer ülkelerin de kendi Corona Virüs takip uygulamalarını geliştirmeleri bekleniyor.

Corona Virüsü salgınında en önemli noktalardan biri erken teşhis. Hastalığa yakalanmış olan bireylerin erken teşhisi hem kendi hayatlarını hem de diğer insanların hayatlarını kurtarabilir. Singapur, geliştirdiği yeni uygulama TraceTogether ile kimlerin hastalığa yakalandığını ya da yakalanma riski altında olduğunu tespit etmeyi hedefliyor. TraceTogether, Bluetooth sinyalleri yardımıyla uygulamanın yüklü olduğu diğer telefonlara bağlanarak Coronavirüs teşhisi olup olmadığını görüntüleyebiliyor.

TraceTogether Nasıl Çalışıyor?

TraceTogether, 20 Mart Cuma günü telefonlarda yerini almaya başladı. Uygulamanın indirilmesi için öncelikle Singapur numarası gerekmektedir. Uygulama şu an Android ve iOS işletim sistemlerinde mevcut. TraceTogether uygulamasını kullanmanız için öncelikle bildirimlerin ve Bluetooth sisteminin sürekli açık durumda olması gerekiyor. Uygulamada rehberinizdeki kişileri değil, çevrenizde takip ettiğiniz kişileri görebilirsiniz. Geliştirilen uygulama yakın mesafeli Bluetooth sinyalleri yardımıyla çalışmakta. Yakın mesafede iki ya da üç metre çevrenizdeki insanlarda Corona Virüsü teşhisi olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Çevrenizde meydana gelen Koronavirüs teşhisleri kullanıcıların telefonunda saklanacak ve yetkililere gönderilmeyecektir.

Uygulamanın geliştiricileri yaptıkları basın açıklamasında “Bu uygulama, kullanıcıların kendi sağlıklarını ve belirtileri daha erken izlemelerini sağlar. Erken teşhis, potansiyel olarak virüsün yayılma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ailelerimizi ve sevdiklerimizi daha iyi koruyabilir” ifadelerinde bulundu. Aynı basın toplantısında açıklama yapan Singapur Sağlık Bakanı Gan Kim Yong düşüncelerini “Bu uygulama çok önemli, Singapurluları uygulamayı indirerek bize yardımcı olmaya teşvik ediyoruz.” olarak belirtti.

Bireysel Gizlilik Korunacak

Yetkililer TraceTogether uygulamasını kullanmanın gönüllülük esasına dayandığını ve istedikleri zaman kullanmayı bırakabileceklerini belirtti. Geliştirilen uygulama birçok gizlilik ve güvenlik önlemine sahiptir. Kullanıcılar uygulamayı indirdikten sonra cep telefonu numaralarını vermektedirler. Her bir telefon için belli bir kullanıcı kimliği belirlenir. Bu kimlikler belli aralıklarla değiştirilmektedir. Telefon numarası dışında hiçbir kişisel detay toplanmamakta. Aynı zamanda uygulama GPS ve konum bilgisi istemediği için yerinizi tespit edemiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı